O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-02-2022

Autor: Michał Rybka

Kłusownicy w olsztyńskim nadleśnictwie zabijają kolejne zwierzęta

Kłusownicy

W zeszłym roku na terenie lasów zarządzanych przez olsztyńską dyrekcję padło kilka zwierząt. Kłusownicy czują się bezkarni w swoich poczynaniach.

Olsztyńska Dyrekcja Lasów Państowych podała, że tylko w zeszłym roku na terenach ich lasów ofiarą kłusowników padło dziewięć jeleni, dwa dziki i łoś. “Nie ma miesiąca, by olsztyńscy leśnicy nie interweniowali w sprawie kłusownictwa. W 2021 roku wartość szkód z tytułu kłusownictwa stanowiła 42 procent wszystkich zarejestrowanych szkód na terenie naszej dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Stanowiły większe wartościowo szkody niż kradzieże drewna. W sumie mówimy o stratach szacowanych na prawie 70 tysięcy złotych” – podkreśla Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Leśnicy walczą z problemem kłusownictwa

W minionym roku olsztyńscy leśnicy zniszczyli w lasach ponad sto wnyków, czyli metalowych pętli, które kłusownicy zastawili, aby złapać leśną zwierzynę w śmiertelną pułapkę.klusownicy2 31.01

Na szczęście udało się także uratować kilka zwierząt. W Nadleśnictwie Młynary leśnicy uratowali wilka, który wpadł w kłusowniczy wnyk.

Jednakże nie wszystkie stworzenia miały tyle szczęścia. Adam Siemakowicz informuje, że lista skłusownych zwierząt jest długa. “Tylko od 2007 roku do chwili obecnej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie skłusowano między innymi: 17 łosi, 97 jeleni, trzy daniele, 47 dzików, 58 saren, muflona i 56 kilogramów ryb to musimy zdawać sobie sprawę, że problem kłusownictwa ciągle istnieje” – kończy inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Kłusownicy – wrogowie publiczni numer jeden w lasach

Kłusownictwo lądowe dotyczy głównie ssaków i ptaków łownych, natomiast zasady legalnego polowania określa prawo łowieckie, stąd też większość przypadków kłusownictwa polega na jego nieprzestrzeganiu. Typowymi wykroczeniami popełnianymi w ramach kłusownictwa dokonywanego na zwierzętach lądowych są:

– polowanie bez przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego, bez wymaganych uprawnień i dokumentów (polowanie bez opłacenia prawa odstrzału zwierzyny), niezgłaszanie upolowanej zwierzyny w kole łowieckim (kilkakrotne polowanie na to samo pozwolenie), użycie niezarejestrowanej broni,

– polowanie niezgodne ze sztuką (polowanie przy paśniku, bronią nieodpowiedniego typu i kalibru, np. użycie zakazanej przez polskie prawo łowieckie broni pneumatycznej),

– polowanie podczas obowiązywania okresu ochronnego na dany gatunek,

– użycie sideł, potrzasków, wnyków i innych niedozwolonych narzędzi, powodujących śmierć zwierzęcia w długich męczarniach,

– puszczanie psa luzem (bez kagańca i smyczy) w terenie otwartym (łąka, las).

Kłusownictwo ściągane jest z art. 53 prawa łowieckiego, grozi za nie kara pięciu lat więzienia. Prócz tego sądy orzekają kary pieniężne za zabicie zwierząt.

Czytaj także: Kłusownicy złapani na gorącym uczynku przez policjantów

źródła: lasy.gov.pl, wikipedia/ fot. pexels.com

 

swiatrolnika.info 2023