PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Kłusownicy stosują brutalne metody. Grozi za to 5 lat więzienia

Kłusownicy stosują brutalne metody. Grozi za to 5 lat więzienia

Autor: Monika Faber 2021-02-17 08:10:33
Kłusownicy

Pomimo tego, że polskie prawo jednoznacznie zakazuje polowania na dzikie zwierzęta bez wymaganego uprawnienia, a zwłaszcza przy użyciu niedozwolonych narzędzi i metod, nadal znajdują się kłusownicy, którzy kłusują dla pozyskania „dziczyzny”. Za takie działanie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. O każdym przypadku znalezienia sideł lub złapanym w nie zwierzęciu należy zawiadomić Straż Leśną lub Policję. Można to również zrobić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kłusownicy wciąż groźni

Wszystkie wolne zwierzęta łowne stanowią ogólnonarodowe dobro i są własnością Skarbu Państwa. Dla utrzymania ich właściwej kondycji i liczebności państwo prowadzi gospodarkę łowiecką, która jasno reguluje uprawnienia w zakresie posykiwania dzikich zwierząt. Pomimo tego, że dzisiaj człowiek nie musi polować i zabijać zwierząt łownych nadal znajdują się tacy, którzy z tylko sobie znanych powodów kłusują z zastosowaniem najbrutalniejszych metod.klusownicy kara 2

Jedną z nich na pewno jest stosowanie stalowych sideł czy wnyków. Uwięzione w nich zwierzę, w zależności od tego jak się złapie, może godzinami cierpieć próbując się uwolnić. Tak było wczoraj w przypadku sarny, która złapała się w sidła w lesie na terenie gminy Michałów. Znalazł ją przypadkowy spacerowicz. Choć zwierzę jeszcze żyło to było wyczerpane próbami uwolnienia się i miało mocno poranione tylne kończyny. Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia osoby, która założyła wnyki i doprowadziła do uwiezienia w nich zwierzęcia. Każdy kto posiada na ten temat jakąkolwiek wiedzę może choćby anonimowo skontaktować się z funkcjonariuszami.

O każdym przypadku znalezienia sideł lub złapanym w nie zwierzęciu należy zawiadomić Straż Leśną lub Policję. Można to również zrobić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Kłusownictwo, a nawet samo posiadanie urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa jest karalne. Nielegalne polowanie jest zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Odszkodowania dla hodowców zwierząt futerkowych w Danii. Polsce należą się miliardy

Policja/fot. policja