PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla populacji łosia

Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla populacji łosia

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-25 23:00:00
Kleszcze

Amerykańscy naukowcy odkryli, że 86 procent łoszaków zdycha w pierwszym roku życia – głównym powodem są atakujące te zwierzęta kleszcze.

Maine to najdalej wysunięty na północny wschód stan w USA i kraina łosi. Poza Alaską to najliczniejsza populacja, a zimą dochodzi do największej koncentracji łosi. Obecność kleszczy, naukowcy po raz pierwszy udokumentowali w tym stanie, w latach 30 ubiegłego wieku.

Kleszcze budzą wielki niepokój wśród naukowców

Jesienią tworzą duże skupiska na roślinności leśnej, a gdy łosie wędrują kleszcze „wskakują” na swoje ofiary. Łoś jest żywicielem pajęczaków przez całą zimę.

Mróz tradycyjnie ograniczał populację kleszczy. Szczególnie gdy przymrozki przychodziły wczesną jesienią, wiele pajęczaków ginęło, zanim znajdowały żywiciela. Lekkie zimy, jakich doświadczamy, są dobrodziejstwem dla kleszczy, a tragedią dla łosi. Niektóre mają na sobie ponad 100 000 kleszczy.

Kleszcze

Sto lat temu populacja łosi w Maine zmniejszyła się, głównie z powodu nadmiernych polowań, do około 2000 sztuk. Ochrona i zrównoważone użytkowanie pozwoliło odbudować liczebność. Oficjalnie liczbę zwierząt szacuje się obecnie na 70 tysięcy.

Populacja jest stabilna, ale tegoroczna śmiertelność łoszaków jest największa w historii i budzi wielki niepokój naukowców.

Czytaj też: Kleszcze – czy naprawdę jest ich coraz więcej?

wildmen.pl/fot.Pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE