PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 07:00:00
badania bocianów

Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała 60 tys. zł dla Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody na Uniwersytecie Zielonogórskim na badania bocianów.

Jak poinformowała Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego, za te pieniądze zostaną zakupione loggery do założenia na młodych bocianach. Loggery pozwolą na ciągłe śledzenie parametrów życia, m.in. określenia kiedy odpoczywają oraz kiedy są w locie, na jakiej wysokości, z jaką szybkością lecą oraz jaką trasą.

60 tys. zł na badania bocianów

W spotkaniu związanym z przekazaniem darowizny na badania bocianów uczestniczyli rektor UZ - prof. Wojciech Strzyżewski, wiceprezes Zarządu Fundacji KGHM Polska Miedź – Paweł Ernst, dyr. Instytutu Nauk Biologicznych UZ – prof. Leszek Jerzak, prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody - dr Olaf Ciebiera oraz przewodnicząca Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody – Daria Suchobieska.

 „Loggery to niewielkie urządzenie rejestrujące położenie ptaka za pomocą systemu GPS. Niebawem studenci wezmą udział w pracach terenowych. Pobiorą krew od młodych ptaków w celu określenia ich kondycji fizjologicznej przed lotem do Afryki oraz założą im loggery” – powiedziała Doszczak.

Loggery pozwolą na ciągłe śledzenie parametrów życia, m.in. określenia kiedy bociany odpoczywają oraz kiedy są w locie, na jakiej wysokości, z jaką szybkością lecą oraz jaką trasą. Z kolei analizy krwi pobranej od młodych bocianów będą prowadzone w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych UZ. Pozwoli to na zbadanie znaczenia kondycji fizjologicznej w początku życia na historię życia bocianów, tj. przeżywalność, szybkość lotów, miejsce zimowania, liczbę potomstwa po przystąpieniu do rozrodu.

badania bocianów

Czytaj też: Bocian uratowany przez policjanta. Co robić, gdy widzimy rannego ptaka?

PAP/fot.pixabay