PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Kaczki krzyżówki już rozpoczęły swój okres godowy

Kaczki krzyżówki już rozpoczęły swój okres godowy

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-01-10 16:21:41
Kaczki krzyżówki

Teraz niedźwiedzie przelegują w gawrach, susły już od dawna przysypiają w norach, jeże zagrzebały się w liściach, większość ptaków też odleciała. Nie wszystko jednak ulega zimowej, sennej atmosferze, ponieważ pod koniec grudnia kaczki krzyżówki rozpoczynają swój okres godowy.

Kaczki krzyżówki gniazdują niemal wszędzie

Kaczki krzyżówki, zwane dzikimi kaczkami, są najbardziej pospolitymi kaczkami w Polsce. Można je spotkać niemal na każdym zbiorniku wodnym, nawet w środku dużych miast. Jest to również jedna z najliczniejszych kaczek na świecie.  Część ptaków prowadzi osiadły, a część wędrowny tryb życia. W Polsce populacja dzikiej kaczki wynosi w zależności od zimy, od 200 do 500 tys. osobników.

Są długodystansowcami, potrafią pokonać odległość nawet 500 km. Fruwają jednak dość nisko, maksymalnie na wysokości 1200 m z prędkością do 90 km na godzinę. Jest to jeden z gatunków ptaków, u których jest bardzo widoczny dymorfizm płciowy. Samiec i samica są podobnej wielkości, jednak różnią się upierzeniem. Podczas gdy kaczor mieni się paletą barw, kaczki pozostają w szaroburych odcieniach.

Kaczki krzyżówki są również wszystkożerne, ale w ich jadłospisie przeważają głównie rośliny. Na lądzie żerują chętnie zajadając się np. bukwią. Ponadto lubią również pokarm zwierzęcy, np. larwy komarów, skorupiaki i inne zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Kaczki są bardzo towarzyskie, podchodzą blisko człowieka, a lubiąc łatwy pokarm, niestety często jedzą „z ręki”.

Bardzo często dokarmiamy wodne ptactwo chlebem. Niestety, nie jest to idealne pożywienie dla tych dzikich zwierząt. Połykany namoknięty, zimny chleb, zawierający dużo węglowodanów może doprowadzić do choroby zwanej anielskim skrzydłem. Ptaki chorujące na tę przypadłość mogą mieć trudności nawet z lataniem.

Grypa ptaków zaatakowała pierwszy raz w 2021 roku. Tym razem padło na Wohyń (woj. lubelskie)

Kaczki krzyżówki śpią na lodzie

Kaczory z reguły są bardzo rozpustne, Kaczki krzyzowkinie ma tu miejsca na monogamiczne związki. Zapłodnione kaczki krzyżówki wiosną składają od 8 do 16 jaj, ale dopiero po zniesieniu ostatniego jajka zaczynają wysiadywanie. Nie mają nic przeciwko przygarnianiu nie swoich piskląt. Jednak w czasie niebezpieczeństwa są gotowe poświęcić jedno lub kilka kaczątek, aby zachować przy życiu resztę piskląt.

Kaczki krzyżówki zakładają gniazda i wyprowadzają lęgi w przeróżnych miejscach: na ziemi, w trzcinie, w trawie, na drzewach i w dziuplach. Często gniazdują na ogródkach i balkonach. Można śmiało rzec, że żadne miejsce jej nie straszne!

Dzięki temu, że gorąca krew płynie tętnicami do serca, a zimna wraca żyłami, kaczki nie przymarzają do lodu. Kaczki krzyżówki na lodzie mogą nawet spać, gdyż i na to mają sposób. Podczas snu potrafią mieć jedno oko otwarte i obserwować otoczenie, a drugie zamknięte. Jedna półkula mózgu w tym czasie pracuje, a druga odpoczywa. To wspaniała wrodzona umiejętność, pozwalająca na szybkie wypatrzenie drapieżnika.

lasy.gov.pl/fot.G.Gaczyński


Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-25 17:00:00

BULT SMOGOWICZE