PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Jemioła jest sporym kłopotem dla podkarpackich leśników

Jemioła jest sporym kłopotem dla podkarpackich leśników

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-14 07:00:00
Jemioła

Na Podkarpaciu jemioła pospolita, półpasożyt żyjący na drzewach, wyraźnie zwiększyła swój areał występowania. Jest zagrożeniem, ponieważ wpływa na kondycję drzew.

"Staje się problemem nie tylko dla jedlin, ale także dla sosnowych drzewostanów" – powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Najwięcej szkód – dodał rzecznik – "jest jej w sośninach w Nadleśnictwie Tuszyma – 1294 ha, w Nadleśnictwie Leżajsk – 515 ha i w Nadleśnictwie Mielec – 289 ha". "Aktualnie o wiele mniejsze znaczenie ma ona w jedlinach na pogórzu" – mówił.

Jemioła ma wpływ na kondycję drzew 

Jak zaznaczył w piątek, "niegdyś jej szkodliwość nie była na naszym terenie zauważalna, jednak w ostatnich latach, w związku z występującą od 2015 r. suszą, jemioła ma istotny wpływ na kondycję drzew, głównie sosen".

"Od kilku lat na północy regionu opanowała spore obszary lasów sosnowych. W 2019 roku na terenie krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zainwentaryzowano 2317 ha drzewostanów iglastych uszkodzonych przez jemiołę; głównie w nadleśnictwach, gdzie przeważają ubogie siedliska borowe" – zauważył Marszałek.

Najwięcej szkód – dodał rzecznik – "jest jej w sośninach w Nadleśnictwie Tuszyma – 1294 ha, w Nadleśnictwie Leżajsk – 515 ha i w Nadleśnictwie Mielec – 289 ha".

"Aktualnie o wiele mniejsze znaczenie ma ona w jedlinach na pogórzu" – mówił.

Jemioła

Roślina półpasożytnicza

Rzecznik zwrócił uwagę, że "niegdyś jemioła żyła tylko na starych drzewach, obecnie obserwuje się już nawet 20-, 30-letnie jodły mocno zasiedlone i osłabione".

"Taki stan powoduje, że jej szkodliwość dla drzew, jako półpasożyta korzystającego z wody żywiciela, zaczęła się mocno uwidaczniać. Prowadzona jest bieżąca obserwacja drzewostanów opanowanych przez jemiołę, a także usuwanie drzew silnie przez nią opanowanych" – wyjaśnił rzecznik.

Jemioła jest rośliną półpasożytniczą; wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Ma właściwości lecznicze. Chętnie jest zjadana przez ptaki, np. jemiołuszki. Dzięki nim krzew może się rozmnażać i przenosić na duże odległości.

Czytaj też: Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy

PAP/fot. pixabay


Niedźwiedź niezapowiedzianym gościem na kolacji w Bieszczadach

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 19:30:00

Na Syberii i Dalekim wschodzie lasy palą się w zatrważającym tempie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 13:00:00

Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

BULT SMOGOWICZE