PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Jacek Ozdoba: Będą wyższe kary za zaśmiecanie i niszczenie środowiska

Jacek Ozdoba: Będą wyższe kary za zaśmiecanie i niszczenie środowiska

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-08 13:30:38
Jacek Ozdoba

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych.

Wyższe kary – do 5 tys. zł – mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów. Wiceminister na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości zapowiedział "koniec z łagodnymi karami dla niszczących środowisko".

Jacek Ozdoba zapowiada wyższe kary

Główna zmiana w tym zakresie – jak podkreśliłJacek Ozdoba kary za smieci Jacek Ozdoba – ma dotyczyć dużych firm. Zdaniem wiceministra obecnie jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów. Dlatego, jak wyjaśnił, w nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych – poza podwyższeniem kar, wprowadzona ma być zwiększona "obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska".

Wiceminister podkreślił, że dziś koszty "unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych".

,,W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 milionów złotych" – dodał.

Mówiąc o kodeksie wykroczeń, poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł.

,,Nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć naszą planetę, nasze lasy, więc ta kara musi być wysoka" – stwierdził Ozdoba.

Czytaj też: Nielegalne odpady chemiczne – policja zatrzymała dwóch podejrzanych

PAP/fot.MKiŚ/fot.LP