O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ipsos: 69 proc. Holendrów obawia się zmiany klimatu i jej skutków

Zmiany klimatu

Duża część mieszkańców Holandii ma świadomość, że zmiany klimatu następują i obawia się skutków tego zjawiska w kraju i na świecie.

Prawie siedmiu na dziesięciu Holendrów (69 proc.) martwi się globalnym ociepleniem i zmianami klimatu a prawie sześciu na dziesięciu (59 proc.) jest zaniepokojonych skutkami zmian klimatycznych dla Holandii - wynika z badania Ipsos przed szczytem COP26 w Glasgow.

Zmiany klimatu według Holendrów można zatrzymać

Z badania, które zostało przygotowane w kontekście rozpoczynającego się w poniedziałek i zaplanowanego do 12 listopada szczytu klimatycznego ONZ w Glasgow, wynika zatem, że jedynie 11 proc. mieszkańców Niderlandów wierzy, iż konsultacje międzynarodowe przełożą się na konkretne działania i pomogą zatrzymać zmiany klimatu.

58 proc. uczestników ankiety uważa, że jeszcze nie jest za późno, by odwrócić niekorzystny trend i ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.

W omówieniu wyników ankiety, jakie przedstawiono w poniedziałek, zaznaczono, że 51 proc. respondentów jest przekonanych, iż holenderski rząd robi zbyt mało, by przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Przeciwnego zdania jest 25 proc. badanych.

Holendrzy za podniesieniem podatków dla firm

Ponad połowa Zmiany klimatu Holendrów uważa, że wpływ ich kraju na ocieplenie klimatu nie jest zbyt duży, jednak 59 proc. badanych obawia się, że zmiany klimatu będą miały negatywne skutki dla Holandii.
Sami Holendrzy niechętni są, by ponosić bezpośrednie koszty ambitnej polityki klimatycznej np. poprzez podniesienie podatków - blisko 54 proc. jest temu przeciwnych. Jednocześnie chętnie obciążyliby tym kosztem przedsiębiorstwa i firmy. Za takim rozwiązaniem opowiada się 79 proc. uczestników badania.

Przypominamy, że fińscy naukowcy twierdzą, że zmiany klimatu zagrażają nie tylko przyrodzie, ale i światowemu rolnictwu. Przewidują, że do końca stulecia ucierpieć może nawet jedna trzecia rolniczej produkcji.

Zobacz też: Greta Thunberg: Czasem trzeba rozgniewać ludzi, żeby wywrzeć wpływ

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023