PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / IMGW ostrzega. Susza hydrologiczna w czterech województwach

IMGW ostrzega. Susza hydrologiczna w czterech województwach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 10:30:00
Susza

Z powodu niskich przepływów wody oraz prognozowanych nieznacznych opadów atmosferycznych, Polsce grozi susza hydrologiczna w czterech województwach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną w województwach lubuskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim w związku z prognozowanymi nieznacznymi opadami i niskimi przepływami wody m.in. w zlewni Warty, Przemszy, Brynicy i Wisły.

Susza hydrologiczna w Polsce

Jak przekazał IMGW, alert hydrologiczny dotyczy zlewni: dopływów Warty od Wełny do Noteci (lubuskie, wielkopolskie); Przemszy i przyrzecza Wisły (małopolskie, śląskie); Przemszy wraz ze zbiornikiem Przeczyce (śląskie); Białej Przemszy (małopolskie); Przemszy od zbiornika Przeczyce do ujścia Brynicy (śląskie); Brynicy od zbiornika Kozłowa Góra do ujścia (śląskie); Przemszy od ujścia Brynicy do ujścia (śląskie); Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Skawy (małopolskie). Synoptycy oceniają, że susza hydrologiczna wystąpi tych obszarach, z prawdopodobieństwem 90-100 proc.

,,W związku z występującymi niskimi przepływami wody oraz prognozowanymi nieznacznymi opadami atmosferycznymi, w kolejnych dniach w zlewni Przemszy i przyrzeczu Wisły spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (średniej z najmniejszych przepływów rocznych – PAP)" – wskazano.

Ostrzeżenia wydawane są w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni.

susza

Czytaj też: Susza – powracający problem i możliwe rozwiązania

PAP/fot.pixabay