PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Hałda śmieci przywieziona do lasu przez zakład utylizacji odpadów!

Hałda śmieci przywieziona do lasu przez zakład utylizacji odpadów!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-04 16:36:04
Hałda śmieci

Na nietypowe znalezisko trafili w czwartek pracownicy Nadleśnictwa Pułtusk (RDLP w Warszawie). W sąsiedztwie miejsca postojowego w leśnictwie Magnuszew ktoś wysypał ponad 23 tony odpadów. Hałda śmieci to najprawdopodobniej ”prezent” od nieuczciwej sortowni lub zakładu utylizacji odpadów.

Hałda śmieci w Nadleśnictwie Pułtusk

Hałda śmieci składała się z częściowo rozdrobnionych i przerobionych odpadów komunalnych, stąd podejrzenie, że ich źródłem może być nieuczciwa sortownia lub zakład utylizacji. O swoim znalezisku leśnicy poinformowali Komendę Powiatową Policji w Makowie Mazowieckim, która prowadzi dochodzenie. Podrzucona do lasu hałda śmieci jeszcze tego samego dnia została uprzątnięta i przekazana do utylizacji. Koszt całej akcji to blisko 23 tys. zł.

Tylko w 2020 r. z terenu Nadleśnictwa Pułtusk wywieziono 195 m3 odpadów, a roczne koszty uprzątania tamtejszych lasów to około 110 tys. zł. Pułtuscy leśnicy apelują o pomoc w znalezieniu sprawcy zaśmiecania. Jeżeli ktoś widział podejrzany pojazd, który mógł przewozić odpady w nocy z 28 na 29 kwietnia w okolicach miejscowości Stary Szelków przy drodze krajowej nr 61, proszony jest o kontakt z komendantem Straży Leśnej Nadleśnictwa Pułtusk 604 211 759.

Rolnictwo tematem dzisiejszych rozmów premiera i komisarza Wojciechowskiego

Hałda śmieci w Nadleśnictwie Złoczew

Pod koniec zeszłego roku nieznani sprawcy wyrzucili śmieci Halda smieciw leśnictwie Potok. Hałda śmieci była prawdopodobnie przewożona dwoma tirami. Śmieci wyrzucono na drogę w nocy z piątku na sobotę (30-31 października). Sprawą zajęła się już także policja, ale leśnicy wracają się z prośbą do osób, które być może widziały takie pojazdy w okolicy, bądź mogłyby pomóc w ustaleniu sprawcy.

Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3). W łódzkiej dyrekcji w zeszłym roku na sprzątanie lasów przeznaczono ok. 1,5 mln zł. Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych odpady. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3.

Należy pamiętać, że wyrzucona puszka lub butelka, może być śmiertelną pułapką dla owadów, które nie mogą się z niej wydostać. Z kolei taka hałda śmieci w lesie to zagrożenie zarówno dla całej fauny jak i flory polskiego lasu. Wysypiska śmieci są stworzone właśnie po to, by w sposób odpowiedzialny składować odpady. Las nie jest takim miejscem.

lasy.gov.pl/fot. Nadleśnictwo Pułtusk/fot.Marek Dominiak


Autor: Świat Rolnika

Prawo łowieckie: Myśliwi mogą polować na gatunki należące do IGO


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Od siedmiu lat mamy w naszym kraju permanentną suszę


Autor: Tomasz Racki

Nowe budki lęgowe dla jerzyków – pogromców komarów


BULT SMOGOWICZE