O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2021

Autor: Monika Faber

Greenpeace walczy o działania na rzecz klimatu w Afryce 

Greenpeace

Greenpeace Africa zażądał od rządu RPA więcej działań na rzecz klimatu. Aktywiści zebrali się na Placu Gandhiego, aby wywiesić transparent z napisem: „Rządzie, wszyscy na Ciebie patrzą!”

Organizacja wzywa rząd RPA do wykorzystania niedawno zatwierdzonego partnerstwa na rzecz sprawiedliwej transformacji, o wartości 131 miliardów rupii, do szybkiego wdrożenia sprawiedliwej transformacji w RPA. Jasne jest, że w przyszłości nie będzie miejsca na paliwa kopalne. Rząd Republiki Południowej Afryki musi się z tym pogodzić, a główne firmy paliwowe, takie jak Sasol, muszą zaprzestać wszelkich działań ekologicznych, które pozycjonują inne paliwa kopalne, takie jak gaz i wodór, jako rozwiązania, ponieważ mogą one zaspokoić potrzeby kraju dopiero za dekadę.

Greenpeace za przejściem na odnawialne źródła energii 

Według Greenpeace Africa sprawiedliwe przejście na energię odnawialną jest najlepszym i najszybszym rozwiązaniem wielu bolączek RPA. Kraj został niedawno wyróżniony jako kraj o najwyższej stopie bezrobocia na świecie. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, Republika Południowej Afryki nie zostanie oszczędzona katastrofalnym skutkom kryzysu klimatycznego, który spowoduje, że ekstremalne zjawiska pogodowe staną się bardziej intensywne i mniej przewidywalne.

Rząd Republiki Południowej Afryki nie ma dobrych osiągnięć, jeśli chodzi o podejmowanie działań na rzecz klimatu lub uczciwe wykorzystywanie pieniędzy. Teraz otrzymał miliardy randów na podjęcie działań na rzecz klimatu. Nie mają już żadnych wymówek. Czas na działania w sprawie zmian klimatu jest właśnie teraz.

– powiedział Thandile Chinyavanhu, działacz kampanii klimatycznej i energetycznej Greenpeace Africa.

Greenpeace apeluje do rządu o rozpoczęcie działań w walce o klimat 

Chociaż brak rozwiązania kryzysu klimatycznego greenpeacemoże poważnie wpłynąć na perspektywy społeczno-gospodarcze wielu mieszkańców RPA, podjęcie działań na rzecz klimatu obiecuje zmianę realiów życia społeczności zdewastowanych przez wpływ węgla. Badania Greenpeace wykazały w przeszłości, że sprawiedliwa transformacja znacząco przyczyni się do tworzenia godnych miejsc pracy. Niektórzy przywódcy polityczni nadal naciskają na nowe inwestycje w węgiel, ignorując nowe badania, że ​​spowoduje to tylko dalsze bezrobocie w dół linii, oprócz zablokowania RPA na trajektorii wysokoemisyjnej.

Jasne jest, że w przyszłości nie będzie miejsca na paliwa kopalne. Rząd Republiki Południowej Afryki musi się z tym pogodzić, a główne firmy paliwowe, takie jak Sasol, muszą zaprzestać wszelkich działań ekologicznych, które pozycjonują inne paliwa kopalne, takie jak gaz i wodór, jako rozwiązania, ponieważ mogą one zaspokoić potrzeby kraju dopiero za dekadę.

Jest tak wiele istnień ludzkich w RPA, które zostały zniszczone przez uzależnienie od węgla w RPA. O wiele więcej będzie zdruzgotanych, jeśli rząd nie wykorzysta okazji, by być liderem na kontynencie i zasilać przyszłość energią odnawialną. Musimy ich obserwować, a oni muszą wiedzieć, patrzymy im na ręce.

– twierdzi Greenpeace. 

Greenpeace Africa apeluje do rządu RPA, aby postępował właściwie w stosunku do mieszkańców RPA. Kraj otrzymał środki finansowe na dokonanie znaczących, ambitnych zmian, które ochronią jego mieszkańców przed skutkami kryzysu klimatycznego. Pozostaje tylko znaleźć polityczną wolę jego realizacji.

Warto dodać, że organizacja protestuje też przeciw eksportowi ładunków przetworzonego uranu do Rosji. Niedawno działacze Greenpeace zablokowali linię kolejową w południowej Francji. Roger Spautz, szef kampanii nuklearnej Greenpeace we Francji tłumaczył motywacje aktywistów tym, że procedury w sprawie odpadów nuklearnych, gdy te trafią już na Syberię nie są jasne.

Czytaj też: Greenpeace żąda od Volkswagena wycofania silników spalinowych

allafrica.com/fot.pixabay/fot.greenpeace 

 

swiatrolnika.info 2023