O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Głuszce w Polsce pomimo zimy przygotowują się do godów

Głuszce

Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, poinformował, że głuszce z podkarpackiego ośrodka w Leżajsku przygotowują się do tokowania.

Rzecznik argumentuje zjawisko swoimi obserwacjami. Mówi, że pomimo zimy samce przyjmują postawę godową. Rozkładają ogon, opuszczają skrzydła i dumnie chodzą po swych boksach". Jak zaznaczył, "za kilka tygodni można będzie oglądać i słuchać ich pieśni godowych". "Ośrodek hodowli głuszca w Leżajsku jest jednym z trzech tego typu prowadzonych przez Lasy Państwowe w Polsce" – dodał rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

W leżajskim ośrodku gody rozpoczynają się znacznie wcześniej

W ubiegłym roku w leżajskim ośrodku wyhodowano 60 głuszców, które trafiły do wsiedleń w nadleśnictwach: Głęboki Bród, Ruszów, Biłgoraj i Janów Lubelski. W Polsce na wolności żyje obecnie kilkaset osobników tego gatunku. 

Aktualnie w Leżajsku bytuje 21 kur i 11 kogutów. Są one stadem podstawowym.gluszce2

Marszałek zwrócił uwagę, że "aktywność godową w naturze głuszce wykazują na przełomie marca i kwietnia, natomiast w leżajskim ośrodku tokowanie można usłyszeć o miesiąc wcześniej". Choć tokowanie głuszców rok temu w tymże ośrodku zaczęło się trochę później.

Kury głuszca w trakcie toków w hodowli wybierają najpiękniejszego koguta, a potem wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walki, koguty są odizolowane od siebie. "W hodowli dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby utrzymać m.in. zmienność genetyczną" – wyjaśnił rzecznik RDLP.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.
Oprócz Leżajska głuszce hodowane są w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

Głuszce w Polsce

Głuszce w naszym kraju od 1995 r. objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Wymagają one ochrony czynnej. Wokół tokowisk głuszców obowiązuje strefa ochronna: cały rok w promieniu 200 m, a od 1 lutego do 31 sierpnia w promieniu 500 m od tokowiska. Na Czerwonej liście ptaków Polski został on sklasyfikowany jako gatunek narażony (VU).

Dawniej był to ptak zasiedlający cały kraj, o czym świadczą jego kości znalezione w Kołobrzegu i Gdańsku. W latach 20. XX wieku krajową populację szacowano na około 2–2,5 tysiąca osobników. W drugiej połowie XX wieku obserwowano drastyczny spadek liczebności tego ptaka. Dzięki prowadzonym akcjom reintrodukcji spadki te udało się powstrzymać, a nawet odnotowuje się wzrost liczebności (pomiędzy 2007 a 2018 rokiem szacunkowo o 25–30%). W latach 2016–2018 liczebność populacji na terenie kraju szacowano na 260–315 tokujących samców.

Z biegiem lat zaobserwowano tendencje cofania się zachodniej granicy występowania tych ptaków. W Polsce ok. 75% stanu głuszców występuje w odosobnionych lokalnych populacjach znajdujących się w dużych kompleksach leśnych.

Czytaj także: Głuszce – polscy leśnicy pomagają odbudować populację ptaków

źródła:PAP,wikipedia/fot.wikipedia

swiatrolnika.info 2023