O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Głuszce z Leżajska zostaną wypuszczone na wolność do lasu

Głuszce

Tegoroczne lęgi głuszców w ośrodku hodowli tego gatunku w Nadleśnictwie Leżajsk (RDLP w Krośnie) zakończyły się dużym sukcesem. Odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność. Młode głuszce przekazano w minionych tygodniach do wsiedlenia w lasach na terenie nadleśnictw Janów Lubelski i Biłgoraj (RDLP w Lublinie), gdzie trafiło 30 ptaków. Z kolei 22 lipca 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej (RDLP w Białymstoku).

Głuszce w Leżajsku hodowane są od 1993 roku

Załadunek ptaków odbywał się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych.

Rano głuszce dojechały bezpiecznie do wolier przejściowych, z których po krótkim okresie adaptacji zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego

– informuje leśniczy Anna Bukowska, zajmująca się hodowlą tych ptaków.

W ostatnim tygodniu lipca przewidywane jest wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich (RDLP we Wrocławiu). Łącznie z bieżącym rokiem z leżajskiej hodowli do lasów trafiło już kilkaset ptaków.

Dostawa 15 głuszców do Nadleśnictwa Głęboki Bród jest realizowana w ramach projektu „Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Funduszu Leśnego.”

Głuszce od 1993 roku hodują myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a rok później hodowlę przejęło Nadleśnictwo Leżajsk sukcesywnie rozwijając infrastrukturę ośrodka i dodając mu funkcję edukacyjną. W jednym z pomieszczeń przez tzw. lustro weneckie można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

Czytaj też: Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie

Głuszce w Polsce od 1995 roku podlegają ochronie ścisłej

W Leżajsku przed rokiem zakończyła sięGluszce 02 trwająca kilka lat rozbudowa ośrodka. Wybudowano m.in. nowe boksy, nową odchowalnię dla piskląt, zmodernizowano i unowocześniono ujęcie wody, a w 2019 roku ukończono budowę obiektu, który zapewnia sterylne przygotowanie pokarmów, a także możliwość obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Głuszce można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów. W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Od 1995 roku głuszec podlega ochronie ścisłej.

lasy.gov.pl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023