PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Gereza abisyńska, czyli sympatyczna małpa bez kciuka

Gereza abisyńska, czyli sympatyczna małpa bez kciuka

Autor: Tomasz Racki 2022-07-17 10:00:00
gereza abisyńska

Gdański ogród zoologiczny poinformował we wtorek, że na świat przyszła gereza abisyńska. Cechą charakterystyczną tego gatunku małp jest brak kciuków.
 
O narodzinach zwierzęcia gdański ogród zoologiczny poinformował we wtorek w mediach społecznościowych, prezentując zdjęcie małpiątka "w czułych objęciach mamy Ludwiczki". Pracownicy zoo poprosili internautów, żeby trzymali mocno kciuki, aby rozwijało się zdrowo i szczęśliwie.

Gereza abisyńska przyszła na świat

Przedstawicielka ogrodu Malwina Spandowska w rozmowie z miejskim portalem www.gdansk.pl powiedziała, że małpka przyszła na świat 23 czerwca. "Jej płeć nie jest jeszcze znana. Ciąża u gerez trwa 170 dni. Młode po narodzinach mają różową skórę i białe futro, które zacznie się wybarwiać w 3-4 miesiącu życia" – tłumaczyła.
 
Stado gerez abisyńskich w gdańskim ogrodzie zoologicznym liczy teraz 9 osobników.

Spandowska w rozmowie z portalem miejskim wskazywała, że narodziny u gerez abisyńskich zdarzają się zwykle raz w roku, a na świat przychodzi jedno młode. Gereza abisyńska na wolności występuje w centralnej i wschodniej Afryce. Są zwierzętami nadrzewnymi. Zamieszkują wiele typów lasów, często wstępują w lasach wtórnych i zdegradowanych. Są aktywne w dzień. Żyją w grupach liczących od 2 do 10 dorosłych osobników, składających się z jednego samca oraz samic i ich potomstwa.

gereza abisyńska

Małpa o donośnym głosie

Gereza abisyńska jest znana ze swojego donośnego głosu. Do komunikacji wykorzystują wysokie i niskie okrzyki oraz postawę ciała i mimikę. Są zwierzętami roślinożernymi, jedzą głównie liście i owoce.

Dłonie gerezy mają tylko cztery palce – są pozbawione kciuków, co ułatwia szybkie poruszanie się w koronach drzew.

Gerezy są zagrożone wyginięciem. Na wolności są zabijane dla skór, które są używane w tradycyjnych ceremoniach i noszone jako ozdoby przez plemiona afrykańskie.

Czytaj także: W warszawskim zoo urodziły się trzy jelonki zagrożonego gatunku

PAP/fot. pixabau