O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Gąsienice atakują sosny! Czy drzewa przetrwają inwazję?

Gąsienice

Wielkopolskie Nadleśnictwo Bolewice opublikowało nagranie, na którym widać gąsienice wspinające się na drzewo. Miejscowe drzewo zaatakowało tysiące larw borecznika. Nie jest jeszcze pewne, czy miejscowe drzewa poradzą sobie z inwazją. Możliwe, że konieczne będą opryski chemiczne.

Gąsienice zaatakowały sosny

Gąsienice zaatakowały sosnę. Na nagraniu wielkopolskiego Nadleśnictwa Bolewice widać jak tysiące larw borecznika wspina się na drzewo.

Są miejsca w naszym nadleśnictwie, gdzie jest ich naprawdę sporo, a igły sosen są zjedzone niemal w 100 proc. Na przykład okolice Sępolna w leśnictwie Bolewice..

– napisali leśnicy.

Jeden z komentujących nagranie w mediach społecznościowych nazwał całą sytuację „katastrofą”.

Nie da się tego nazwać inaczej.

– odpowiedzieli leśnicy.

Jak tłumaczą leśnicy, "zjawisko gradacji owadów, czyli pojawiania się ich w ogromnych ilościach na dużych obszarach lasu, powtarza się co kilkanaście kilkadziesiąt lat". Dopiero w przyszłym roku będzie można stwierdzić, czy drzewa poradziły sobie z inwazją larw borecznika. W jaki sposób pojawiły się gąsienice?

Co do przyczyn takiego zjawiska to poglądy są różne. W naszym przypadku borecznikom sprzyja duży zwarty kompleks borów sosnowych i pogoda w tym roku. Liczymy na to, że w przyszłym roku gradacja się załamie z przyczyn naturalnych, ale czy tak będzie rzeczywiście? Oby…

– dodają leśnicy.

Produkcja cukru ze sporym wzrostem

Gąsienice są bardzo żarłoczne

Gąsienice można zwalczyć przy pomocy oprysków chemicznych, ale jak podkreślają leśnicy "to rozwiązanie ostateczne". Jednocześnie informują, że oprysk może być konieczny w przyszłym roku.

Tymczasem o swoje ule martwią się lokalni pszczelarze, którym mogłyby zaszkodzić ewentualne opryski. Leśnicy tłumaczą jednak, że "opryski samolotowe w lasach są wykonywane w godzinach rannych, kiedy pszczoły jeszcze nie latają. Dużo większe zagrożenia dla pszczół niosą opryski rolnicze", jednak zwracają uwagę, że decyzja o opryskach będzie podjęta "tylko w ostateczności".

Borecznik sosnowiec to jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej. Występuje prawie w całej Europie, Północnej Afryce na Kaukazie i Syberii. Ogniska gradacyjne powstają w litych drzewostanach sosnowych różnego wieku, rosnące, na ubogich siedliskach. Szczególną rolę odgrywa w drągowinach. Gąsienice żerują na sośnie pospolitej, rzadziej na innych gatunkach sosny. Pokarm larw stanowią igły.

Owad znacznie obniża przyrost drzewa. Nie uszkadza pączków - a więc daje możliwość regeneracji. W latach suchych może doprowadzić do silnego wydzielania się posuszu i doprowadzić do masowego pojawu szkodników wtórnych.

polsatnews.pl/fot.LP,G.Gaczyński

swiatrolnika.info 2023