O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Fotopułapki wspomogą walkę z Afrykańskim Pomorem Świń

Fotopułapki

Takiej inwentaryzacji dzikiej zwierzyny jeszcze nie było! Olsztyńscy leśnicy zamontują w lasach Nadleśnictwa Iława i Susz fotopułapki.

Wszystko po to, aby jak najdokładniej policzyć zwierzęta żyjące w powiecie iławskim.

Fotopułapki pomocne w walce z ASF

Wielkie liczenie zwierzyny w powiecie iławskim będzie trwać przez cały listopad. Na terenie Nadleśnictw Susz i Iława, wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, leśnicy zamontują sto specjalistycznych fotopułapek. Fotopułapki są aktywowane przez czujnik ruchu. Po aktywacji zaczynają nagrywać obraz, a po zebraniu materiału filmowego ze wszystkich fotopułapek, metodami statystycznymi będzie można dokładnie poznać liczebność dzikiej zwierzyny żyjącej w powiecie iławskim.

Tego typu inwentaryzację na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie przeprowadzamy po raz pierwszy. Podstawowy cel jej przeprowadzenia to sprawdzenie, ile dzików żyje na tym terenie. To bardzo ważne dane w kontekście panującego na tym obszarze wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

– informuje Patryk Kaczyński z Zespołu ds. łowiectwa olsztyńskiej dyrekcji.

Olsztyńscy leśnicy nie skupią się jednak tylko na liczeniu dzików. Tak nowocześnie przeprowadzona inwentaryzacja zwierzyny pozwoli policzyć także inne zwierzęta żyjące na tym terenie – w tym wilki i jeleniowate. Wyniki wielkiego liczenia zwierzyny przy pomocy fotopułapek powinniśmy poznać pod koniec roku. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie będzie prowadzić inwentaryzację we współpracy z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Iławie i Polskim Związkiem Łowieckim.

Uniwersalne fotopułapki

Mimo nazwy kamery leśne doskonale sprawdzająFotopulapki Olsztyn się nie tylko w lesie – możliwość monitoringu sprawia, że fotopułapki mają naprawdę szerokie spektrum zastosowania. Gdzie poza lasem montowane są kamery leśne? Wykorzystują je różnego rodzaju służby, instytucje publiczne i prywatne firmy. Znajdują zastosowanie m.in. w monitorowaniu przejść granicznych, obserwacji terenu i otoczenia stawów hodowlanych, placów budowy, hal produkcyjnych czy magazynów. Przydają się również do walki ze szkodnikami lub wandalami na polach uprawnych, w pasiekach i sadach.

Na rynku dostępne są fotopułapki o różnych parametrach, które doskonale sprawdzają się w wielu dziedzinach. Ich istotnym atutem jest rejestrowanie obrazu bez względu na porę dnia, bo bazują na promieniowaniu podczerwonym. Dzięki temu mogą złapać na gorącym uczynku złodziei, którzy nocą czują się pewniej – mówi Daniel Król, ekspert ds. monitoringu firmy Spy Optic, specjalistycznej sieci sklepów oferującej sprzęt noktowizyjny, termowizyjny oraz fotopułapki.

Czytaj też: GIOŚ z powietrza sprawdzi, gdzie nielegalnie składowane są odpady

lasy.gov.pl/fot.RDLP w Olsztynie

 

swiatrolnika.info 2023