PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Fermy alg morskich pomogą w walce z madryckim smogiem

Fermy alg morskich pomogą w walce z madryckim smogiem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-08 07:00:36
Fermy alg morskich

Władze Madrytu postanowiły, że w realizacji planu zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w stolicy, pomogą fermy alg morskich z hiszpańskiego wybrzeża.

Fermy zostaną zainstalowane w mieście i pomogą walczyć między innymi ze smogiem. Algi te w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen w ilościach o wiele większych od roślin lądowych, np. drzew. Projekt został przedstawiony ministerstwu turystyki w ramach „Strategicznego Planu Turystycznego 2020–2023” i ma zostać wprowadzany w życie jeszcze w tym roku.

Fermy alg morskich oczyszczą miasto?

Fermy alg morskich będą finansowane zeFermy alg morskich 02 środków unijnych, a koszt projektu to minimum 1,5 mln euro . Na pierwszym etapie projektu zostanie wyliczony ślad węglowy, jaki pozostawia w stolicy turystyka oraz określi się ilość glonów potrzebnych do zrównoważenia zanieczyszczenia środowiska. Na drugim etapie zostaną zainstalowane w różnych punktach miasta fermy z algami. Mają to być urządzenia zwane totemami o średnicy 2,5 metra i wysokości 4 metrów, które zostaną wypełnione wodą z algami morskimi zdolnymi do produkowania i emitowania do atmosfery dużych ilości tlenu. Szacuje się, że glony z jednego takiego urządzenia byłyby w stanie wygenerować tyle tlenu, ile 368 drzew.

Według dyrektora generalnego ds. turystyki w Madrycie Hectora Coronela, zaplanowane umieszczenie 10 urządzeń na początku realizacji projektu byłoby równoznaczne z zasadzeniem 3680 drzew w mieście. EsDiario.com twierdzi, że naścienne fermy z glonami będą także zainstalowane w najbardziej zanieczyszczonych punktach stolicy Hiszpanii na billboardach, szyldach, tablicach oraz wiatach przystankowych.

,,Turystyka przyszłości staje się rzeczywistością w Madrycie” – zapewniły lokalne władze cytowane przez portal.

Z kolei grupa japońskich firm i Uniwersytet Tokijski pracują nad technologią masowej produkcji plastiku z substancji pozyskiwanych z alg, które w przeciwieństwie do tradycyjnej metody wytwarzania plastiku pochłaniają CO2

Czytaj też: Czerwone algi w diecie bydła zmniejszają emisje metanu przez krowy

PAP/fot.pixabay