PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zwierzęta domowe zaszkodziły rodzimej faunie Madagaskaru

Zwierzęta domowe zaszkodziły rodzimej faunie Madagaskaru

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-08-08 13:25:16
Fauna Madagaskaru

Rodzimej faunie Madagaskaru zaszkodziło przybycie człowieka, jak również zwierząt, które przywiózł ze sobą – informują naukowcy na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.

Zwierzęta domowe problemem?

Madagaskar słynie z bogatej fauny i flory, jak również różnorodnych ekosystemów, w tym równin trawiastych, wilgotnych lasów, namorzyn i pustyń. Izolacja i wielkość wyspy sprawiły, że w tym różnorodnym krajobrazie pojawiło się wiele gatunków endemicznych, tzn. występujących wyłącznie w tym miejscu.madagaskar 2

Do niedawna Madagaskar był jeszcze bardziej zróżnicowany biologicznie. Takie gatunki jak ogromny ptak nielot mamutak, hipopotam karłowaty, duże żółwie i lemury olbrzymie zamieszkiwały wyspę w ostatnich 2000 lat. Przyczyny i czas ich ginięcia łączą się z przybyciem ludzi, jak również zwierząt, które człowiek ze sobą przywiózł na wyspę.

Dlaczego endemiczna fauna zanikała?

„Zrozumienie, jak w dłuższym okresie ludzie i sprowadzone przez nich zwierzęta wpłynęły na kształt ekosystemu Madagaskaru, pozwala zrozumieć obecny kryzys ekologiczny” – opisuje główny autor badań, Sean Hixon z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara (USA).

Naukowcy analizowali izotopy azotu i węgla w szczątkach zwierząt sprzed tysięcy lat. W wielu wypadkach udało się ustalić związek chronologiczny między pojawieniem się człowieka na wyspie a znikaniem endemicznej fauny.

Naukowcy wskazują, że endemicznej faunie Madagaskaru zaczęły zagrażać psy, które przybyły na wyspę wraz z ludźmi. Ponadto nisze ekologiczne, zajmowane pierwotnie przez rodzime zwierzęta, zaczęły zajmować kozy, owce i świnie.

Czytaj także: Głuszce z nadleśnictwa w Leżajsku trafiają do lasów w całej Polsce

Zdaniem badaczy największe wymieranie madagaskarskiej megafauny miało miejsce w latach 800-1300 n.e.