PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Erupcja wulkanu Tonga spowodowała wzrost poziomu wód w Europie

Erupcja wulkanu Tonga spowodowała wzrost poziomu wód w Europie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-18 20:03:16
Erupcja wulkanu

Bardzo silna erupcja wulkanu na Tonga spowodowała wzrost poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii. Poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm.

To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym. Eksperci z państwowego instytutu meteorologicznego AEMET w Madrycie wskazali, że wpływ na ten fenomen atmosferyczny miała nie tyle 2-metrowa fala tsunami, wywołana przez erupcję wulkanu Hunga Tonga, co siła wybuchu. Służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. Mieszkańcy archipelagu są odcięci od połączeń internetowych i telefonii komórkowej. Wyspy pokrywa wulkaniczny popiół. 

Ogromna erupcja wulkanu Tonga

Archipelag Tonga znajduje się w tak zwanym Erupcja wulkanu Tonga 02Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Erupcja wulkanu nastąpiła w sobotę i wywołała falę, która uderzyła w wybrzeża Tonga.

Podwyższony poziom wody po dwóch dniach od erupcji relacjonowano również u wybrzeży Majorki, Alicante oraz Walencji. Największy wzrost poziomu wody na skutek meteotsunami odnotowano u brzegów Minorki – o 50 cm.

,,Doprowadziła ona do pojawienia się fali ciśnienia atmosferycznego, która obiegła całą planetę” – wyjaśnili eksperci.

Podniesiony poziom wody potwierdził również Instytut Morza i Atmosfery Portugalii (IPMA) w kilku miejscach tego kraju. Największy wzrost, o 40 cm, zanotowano u brzegów wyspy Sao Miguel w atlantyckim archipelagu Azorów. Woda podniosła się też u brzegów położonej na Atlantyku Madery oraz przy zlokalizowanym na zachodnim wybrzeżu Portugalii porcie Peniche. W obu przypadkach jej poziom wzrósł o około 20 cm.

Służby Australii i Nowej Zelandii wykonywały loty nad Tonga, by ocenić skalę strat. Mieszkańcy archipelagu są odcięci od połączeń internetowych i telefonii komórkowej. Wyspy pokrywa wulkaniczny popiół.

,,Wiemy, że zniszczenia są znaczne" – powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Dodała, że najważniejszą potrzebą jest zabezpieczenie dostaw wody pitnej, ponieważ pył wulkaniczny podobno zanieczyścił zbiorniki słodkiej wody.

Czytaj też: Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi

PAP/fot.NASA


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE