O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Góralki skalne z warszawskiego zoo wyjechały do francuskiego zwierzyńca

Góralki skalne

Góralki skalne z warszawskiego zoo wyruszyły do jednego z ogrodów zoologicznych we Francji. Siedem samczyków stworzy tam swoiste kawalerskie stado.

,,Wczoraj rano progi Warszawskiego ZOO opuścili Kruger, Virunga, Meru, Kibo, Batian, Kair oraz Dakar. Panowie wyruszyli do jednego z ogrodów zoologicznych we Francji, gdzie stworzą stado kawalerskie" – napisał w czwartek na fb stołeczny ogród zoologiczny dodając, w budynku słoniarni, można obserwować pozostałe 11 osobników góralkowej rodziny. Góralek zjada trawy, zioła, młode pędy i owoce. Nie gardzi larwami i insektami. Potrafi przybrać na wadze do 75% w czasie pory suchej.

Góralki skalne są podobne do… słoni

Góralki skalne mają gęste futro z bardzo krótkim Goralki skalne 02niewielkim ogonem. Większość z nich jest wielkości kota domowego. Ważą od 2 do 5 kg. Widziane z większej odległości mogą być łatwo mylone z dobrze odżywionymi królikami, bądź świnkami morskimi. Zamieszkują Afrykę i zachodnią część Azji. Góralki w niewoli dożywają siedmiu lat.

Naukowcy widzą pokrewieństwo góralków ze słoniowatymi i brzegowcami. Zwierzęta te, podobnie jak słonie, mają szczątkowe kopytka, elastyczne poduszeczki pod stopami, doskonały słuch, dobrą pamięć, rozwinięte funkcje mózgowia w porównaniu do innych, blisko spokrewnionych ssaków. Ich jądra nie zstępują do worka mosznowego. Niektóre kości góralków i słoni mają podobny kształt.

Chociaż zarówno góralki skalne, jak i słonie zaliczane są do tego samego kladu (grupa organizmów mających wspólnego przodka – PAP) zwanego afroterami, wcale nie są najbliższymi sobie w sensie ewolucyjnym łożyskowcami. Góralki i słonie są bardziej bliskie syrenom niż sobie nawzajem.

Czytaj też: We Wrocławiu pożegnany został wieloletni dyrektor zoo Antoni Gucwiński

PAP/fot.Warszawskie ZOO

swiatrolnika.info 2023