PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Edward Siarka wziął udział w sesji Forum ONZ dotyczącej Lasów

Edward Siarka wziął udział w sesji Forum ONZ dotyczącej Lasów

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-10 13:00:00
Edward Siarka

Jestem zaszczycony, będąc w gronie krajów z całego świata, które wyróżniają się znaczącymi zasobami leśnymi – powiedział Edward Siarka.

Nie ulega wątpliwości, że lasy musimy chronić dla następnych pokoleń, nie dopuszczać do ich degradacji, ale też mądrze korzystać z ich zasobów” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska w trakcie wystąpienia na 17. Sesji Forum Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej lasom, która odbyła się 9 maja 2022 r. w Nowym Jorku.

Wiceminister: Sektor leśny jest ważny dla lepszej przyszłości

Wiceminister Edward Siarka podziękował organizatorom za przygotowanie wydarzenia, które potwierdza istotną rolę lasów w życiu społeczno-gospodarczym, w ochronie bioróżnorodności, gleb i klimatu.

“Sektor leśny jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju i budowania biogospodarki opartej na długotrwałym, odnawialnym i ekologicznym surowcu, jakim jest drewno. Sektor leśny jest również ważny dla kształtowania lepszej przyszłości po kryzysie związanym z pandemią COVID-19, ale też znajduje się pod presją nowych zagrożeń w kontekście ostatnich wydarzeń w Europie Wschodniej – wojny w Ukrainie” – powiedział.

Edward Siarka

Edward Siarka: Polskie leśnictwo ma już 100-letnią historię

Jak poinformował wiceminister Edward Siarka, leśnictwo w Polsce ma już 100-letnią historię. Polska konsekwentnie działa też w kierunku dalszego zwiększania powierzchni leśnej, która obecnie pokrywa 30% kraju. Polskie lasy stanowią źródło zasobów odnawialnych, których wielkość – mimo ciągłego użytkowania – wciąż wzrasta. 

“Polska przekazała do Sekretariatu UNFF Dobrowolny Wkład Krajowy. Poprzez takie działania realizowane w Polsce jak sadzenie 500 mln drzew rocznie, wdrażanie projektu leśnych gospodarstw węglowych – ważnego z punktu widzenia polityki klimatycznej, czy też poprzez kompleksową ochronę gatunków zwierząt m.in. żubra, głuszca, rybołowa, czy cietrzewia, chcemy przyczynić się do zachowania trwałości lasów, ich zdrowia i wielofunkcyjności” – zaznaczył wiceminister.

“Mam nadzieję, że polski wkład pomoże w promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej na świecie i wzmocni wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz dalszej odbudowy i ochrony światowych zasobów leśnych”– podsumował wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Czytaj też: Lasy nie są naszą własnością. Polskie lasy są "dla nas"

gov.pl

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zarząd Zieleni: Opryski przeciw komarom w tym roku nie będą używane 


Autor: Kamila Ciężka

Trwają gody żmij. Uważaj na jadowite węże w lasach


Autor: Polska Agencja Prasowa

Naukowcy odkryli ogromne jezioro pod lodami Antarktydy


BULT SMOGOWICZE