PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Edward Siarka spotkał się z wiceministrem środowiska Rumunii

Edward Siarka spotkał się z wiceministrem środowiska Rumunii

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-06 13:00:00
Edward Siarka

Wiceminister Edward Siarka odbył wideokonferencję z Ionuț Sorin Banciu, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska, Wód i Lasów Rumunii.

 „Bardzo cenna jest dla mnie możliwość wspólnych rozmów na temat kluczowych kwestii w obszarze zrównoważonej gospodarki leśnej w Unii Europejskiej” – powiedział wiceminister podczas kolejnego z cyklu spotkań dotyczących unijnej polityki w zakresie klimatu i leśnictwa. W Rumunii lasy zajmują ponad 30% powierzchni kraju, czyli prawie 7 mln ha, a dominującą formą własności są lasy publiczne (65%).

Edward Siarka rozmawiał ze swoim rumuńskim odpowiednikiem

,,Gratuluję Rumunii ustanowienia Narodowej Strategii Leśnej na lata 2018-2027, uwzględniającej kryteria i wskaźniki zrównoważonej gospodarki leśnej wypracowane w ramach procesu ministerialnego Forest Europe, bardzo ważnego także dla Polski” – zaznaczył wiceminister Edward Siarka.

Rumunia podziela obawy i zastrzeżenia Polski w temacie europejskich dokumentów dotyczących lasów. Ostatnie inwentaryzacje obszarów leśnych w Rumunii wykazały zwiększenie zasobów węgla w biomasie leśnej, a rumuńskie lasy mają obecnie najbardziej korzystną pod względem produkcyjnym strukturę wiekową (większość z nich jest w wieku 40-80 lat). Mimo tego, podobnie jak w Polsce, pozyskanie wciąż nie przekracza przyrostu. Rumunia także dostrzega, że starzenie się drzewostanów będzie prowadzić do zmniejszenia pochłaniania dwutlenku węgla.

Zarówno Polska, jak i Rumunia prowadzą gospodarkę leśną w oparciu o plany urządzenia lasu, które ustanawiają intensywność pozyskania, umożliwiając jednocześnie prowadzenie działań na rzecz ochrony i zwiększania bioróżnorodności.

,,Ważne jest dla nas utrzymanie wyczerpującego dialogu z Komisją Europejską na tematy dotyczące leśnictwa, bez pomijania kwestii gospodarczego wykorzystania lasów i roli drewna w biogospodarce” – dodał wiceminister Edward Siarka.

Edward Siarka

Czytaj też: Wody Polskie wyremontują zbiornik wodny Wisła Czarne

MKiŚ/fot.MKiŚ

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Osady ściekowe na Podkarpaciu pomagają w uprawie roślin


Autor: Kamila Ciężka

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Pamiętajmy o tych pożytecznych owadach


Autor: Polska Agencja Prasowa

Azalie pontyjskie zakwitły tydzień później niż przed rokiem


BULT SMOGOWICZE