O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi

Wulkaniczny pumeks

Wulkaniczny pumeks z erupcji podwodnego wulkanu unosi się na powierzchni morza, jego ogromne ilości zbliżają do okolic Tokio.

Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo. Japonia ze względu na swoje położenie geograficzne narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że w wyniku sierpniowej erupcji podwodnego wulkanu około 1200 km na południe od Tokio na morzu pojawiła się nowa wyspa.

Wulkaniczny pumeks stale się przemieszcza

Wulkaniczny pumeks powstał w sierpniu w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu Fukutoku-Okanoba na Pacyfiku i na początku października dotarł do brzegów wyspy Okinawa, 1000 kilometrów od wulkanu. Miesiąc później widziano go również u wybrzeży prefektury Kochi, a według prognoz pod koniec listopada dotrze też do sąsiadujących z Tokio prefektur Chiba i Kanagawa.

Pumeks pojawił się w co najmniej 81 portach, uniemożliwiał pracę kutrów rybackich i pokrywał plaże, zakłócając turystykę. Na zdjęciach zrobionych pod wodą w jednym z portów widać kawałki materiału o różnej wielkości, które tworzą unoszącą się na wodzie warstwę i całkowicie blokują dostęp promieni słonecznych.

– pisze Kyodo.

Pumeks zagraża ekosystemowi

Nie zostało jeszcze określone Wulkaniczny pumeks jaki wpływ na ekosystem morski ma wulkaniczny pumeks, ale wykryto kawałki materiału  między innymi w żołądku młodego żółwia z zagrożonego gatunku, znalezionego na plaży w prefekturze Okinawa. Dokładna przyczyna śmierci żółwia nie jest znana, ale według cytowanego przez Kyodo ekologa zwierzę prawdopodobnie połknęło pumeks i nie mogło go wydalić.

Portal Japan News pisał na początku listopada, że z powodu pumeksu na Okinawie w hodowlach marły ryby, a niektóre promy musiały wstrzymać działalność. Portal określił tę sytuację jako „nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej”.

Japonia ze względu na swoje położenie geograficzne narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Japońska agencja Kyodo poinformowała, że w wyniku sierpniowej erupcji podwodnego wulkanu około 1200 km na południe od Tokio na morzu pojawiła się nowa wyspa.

Trzęsienia ziemi to nie jedyny problem z jakim musi się mierzyć Japonia. W zeszłym roku kraj kwitnącej wiśni z powodu ptasiej grypy musiał zutylizować 850 tys. kurczaków. 

 Czytaj też: Japonia kolejnym krajem, który zapowiada neutralność klimatyczną

 PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023