PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Drewno – ile zużywają go Polacy? Leśnicy tłumaczą

Drewno – ile zużywają go Polacy? Leśnicy tłumaczą

Autor: Monika Faber 2021-07-12 23:43:02
Drewno

Czy wiedzieliście, że im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej potrzebuje drewna? W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m3 drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m3 – pisze Nadleśnictwo Lutowiska na swoich profilu w serwisie facebook. Drewno to jeden z polskich hitów eksportowych. Polska jest także silnym graczem na światowym rynku meblarskim.

Drewno w Polsce

Prawie pewne jest to, że ten wskaźnik jeszcze znaczniej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (w Europie Północnej jeden mieszkaniec zużywa nawet do 2,6 m3 drewna rocznie). Lasy Państwowe zaspokajają nasze zapotrzebowanie na drewno, przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasów, jak to się dzieje? – czytamy we wpisie.lasy panstwowe produkcja drewna

Leśnicy pozyskują mniej drewna, niż przyrasta w lesie, dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Nabywając drewno z Lasów Państwowych, macie pewność, że zostało ono pozyskane w sposób niezagrażający przyrodzie, bo potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty, np. PEFC – piszą leśnicy.

Czytaj także: Strategia bioróżnorodności uderzy w polski sektor drzewny

FB/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Leśnicy chcą przybliżyć turystom podkarpacką dolinę Osławy


Autor: Tomasz Racki

Smog zabija Polaków. Tysiące ofiar rocznie


Autor: Świat Rolnika

Oko w oko z drapieżnikiem. Wilk zauważony w Nadleśnictwie Baligród


BULT SMOGOWICZE