PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Drewno – ile zużywają go Polacy? Leśnicy tłumaczą

Drewno – ile zużywają go Polacy? Leśnicy tłumaczą

Autor: Monika Faber 2021-07-12 23:43:02
Drewno

Czy wiedzieliście, że im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej potrzebuje drewna? W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m3 drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m3 – pisze Nadleśnictwo Lutowiska na swoich profilu w serwisie facebook. Drewno to jeden z polskich hitów eksportowych. Polska jest także silnym graczem na światowym rynku meblarskim.

Drewno w Polsce

Prawie pewne jest to, że ten wskaźnik jeszcze znaczniej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (w Europie Północnej jeden mieszkaniec zużywa nawet do 2,6 m3 drewna rocznie). Lasy Państwowe zaspokajają nasze zapotrzebowanie na drewno, przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości lasów, jak to się dzieje? – czytamy we wpisie.lasy panstwowe produkcja drewna

Leśnicy pozyskują mniej drewna, niż przyrasta w lesie, dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Nabywając drewno z Lasów Państwowych, macie pewność, że zostało ono pozyskane w sposób niezagrażający przyrodzie, bo potwierdzają to międzynarodowe certyfikaty, np. PEFC – piszą leśnicy.

Czytaj także: Strategia bioróżnorodności uderzy w polski sektor drzewny

FB/fot. pixabay


Wody Polskie: Realizujemy obecnie 300 inwestycji za 20 mld zł

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 20:30:00

Już niedługo poznamy zwycięzcę konkursu na Drzewo Roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 19:00:00

Piecuszek – pospolity ptak lęgowy o pięknym śpiewie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 17:00:00

BULT SMOGOWICZE