O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Świat Rolnika

Dolina Baryczy – raj dla miłośników przyrody

Dolina Baryczy

Lasy Państwowe zachęcają do odwiedzenia Doliny Baryczy. Jak informują, Dolina Baryczy to jeden z piękniejszych zakątków naszego kraju. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody z bogatą ofertą turystyczną.
Dolina Baryczy jest bez wątpienia rajem dla miłośników przyrody, ale nie brakuje tu także innych atrakcji.

Dolina Baryczy – kraina stawów, mokradeł, lasów, pól i łąk

Jak informują Lasy Państwowe, Dolina Baryczy to mozaika stawów, mokradeł, lasów, pól i łąk. Ten zróżnicowany i cenny przyrodniczo ekosystem w dużym stopniu ukształtował się w wyniku działalności człowieka. Większość obszaru Doliny Baryczy jest objęta siecią Natura 2000. Znajduje się tu również największy w Polsce Park Krajobrazowy. To wspaniałe bogactwo przyrodnicze położone jest zaledwie 50 minut od Wrocławia.
Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Doliny Baryczy” obejmuje Nadleśnictwo Milicz oraz Nadleśnictwo Żmigród. Występują tu obok siebie rozmaite typy lasów, borów nizinnych, pola, łąki i zbiorniki wodne, w tym słynny rezerwat „Stawy Milickie”, jak również rezerwat „Radziądz ” oraz „Olszyny Niezgodzkie” . Celem LKP jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach, badania i doświadczenia z zakresu nauk leśnych oraz edukacja leśna społeczeństwa.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy?

Stawy Milickie. Największy w Europie kompleks stawów Dolina Baryczy ,których powierzchnia zajmuje 7500 hektarów. Potocznie nazywane Krainą Karpia, to największy w Europie ośrodek hodowli tej ryby. Na terenie prawie 300 stawów żyją miliony ryb i ponad 270 gatunków ptaków, m.in. kormorany, żurawie, czaple czy bieliki. Pierwsze stawy rybne na tych terenach założyli w XIII wieku Cystersi. To doskonałe miejsce dla miłośników obserwacji ptaków – szczególnie polecamy wieżę widokową w Grabownicy, czatownię w Dyminach oraz spacer groblą na Stawie Słonecznym Górnym.

Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie”, czyli obszar bagienny porośnięty lasem, a dokładnie drzewostanami olszowymi, ale również spotkamy tu okazałe dęby szypułkowe - z których najgrubszy liczy sobie 675 cm w obwodzie i jest pomnikiem przyrody. Drzewa te rosną na wodzie. Warto się tam wybrać, by zaobserwować to zjawisko. Z tego powodu rezerwat bywa często nazywany lasem na wodzie. Przez rezerwat przebiega szlak turystyczny oznakowany kolorem niebieskim przebiegający z Szarzyny do Niezgody. Dzięki temu miłośnicy przyrody mogą przejść przez trudno dostępne bagienne tereny.

Obserwacja ptaków w Dolinie Baryczy. To znakomite miejsce do obserwacji ok. 300 gatunków ptaków. Najłatwiej obserwować ptaki na Stawach Milickich i można to robić przez cały rok. Jednakże jesień jest najlepszym okresem. Wtedy to zbierają się one w stada, a stawy wykorzystują jako miejsce odpoczynku w okresie wędrówki. Spuszczanie wody powoduje także, że stawy są idealnym miejscem na żerowanie. Natomiast wiosną można obserwować przyloty i okres godowy. Dużym ułatwieniem w obserwacji ptaków są zbudowane specjalnie w tym celu wieże obserwacyjne oraz czatownie.

Spływ kajakowy w Dolinie Baryczy. Barycz charakteryzuje się małymi spadkami, dlatego jest bezpieczna i polecana na rodzinne spływy kajakowe. Warto wypożyczyć kajak i z innej perspektywy zobaczyć unikalny ekosystem pełen ptaków. Dla bardziej samotnych wypraw rekomendowany jest spływ Młynówką. Woda w tym kanale wydaje się czystsza, a brzegi porośnięte gęstymi zaroślami oraz wysokimi drzewami dają przyjemny chłód w upalne dni.

Ścieżka Rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej. Dolina Baryczy to też raj dla miłośników turystyki rowerowej – znajdziecie tu ponad tysiąc kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. Trasy przebiegają przez najciekawsze obszary regionu, często wzdłuż stawowych grobli. Jedną z najpopularniejszych jest 20 km Ścieżka Rowerowa Trasą Dawnej Kolejki Wąskotorowej. Trasa prowadzi z Sułowa przez Milicz do Grabownicy. Dużą atrakcją są przystanki stylizowane na stacje kolejowe, tablice informujące o historii danej miejscowości oraz atrakcje w okolicy. W Miliczu dodatkowo ustawiono dawny skład kolejowy, a tuż obok niego całoroczne akwarium z rybami hodowanymi na Stawach Milickich.

Przypomnijmy, że rok temu Spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Pomogło to w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca zeszłego roku. Barycz przepływa przez największy w Polsce rezerwat przyrody.

Czytaj też: Sokoły wędrowne już rozpoczęły sezon i złożyły jajko

lasy.gov/Fot. Flyrecord / CC BY-SA Wikimedia Commons/ Natalia Kuśmierek / CC BY-SA 3.0 PL Wikimedia Commons

swiatrolnika.info 2023