O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Do Amazonki wypuszczono zagrożone wyginięciem małe żółwie

Małe żółwie

W położonym w Puszczy Amazońskiej peruwiańskim mieście Iquitos do Amazonki wypuszczono około 3 tys. małych terekajów. To żółwie z narażonego na wyginięcie gatunku Podocnemis unifilis.

Małe gady wykluły się w niewoli i zostały wypuszczone do rzeki, by odbudować populację gatunku.

Małe żółwie wypuszczone na wolność

Małe żółwie wypuszczono w Peru.

Idźcie! Bądźcie szczęśliwe!
– słychać na nagraniu pokazującym moment wypuszczania zwierząt do rzeki, które obserwowało w czwartek wielu mieszkańców Iquitos.

Terekaje mają charakterystyczne żółte plamy na głowie, młode mierzą kilka centymetrów, a dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet pół metra długości. Gatunek pochodzi z Amazonii, terekaje mieszkają w jeziorach i spokojniejszych rzekach.

Te jedne z największych żółwi rzecznych mieszkających w Ameryce Południowej są od długiego czasu zagrożone, terekaje są zabijane na mięso i zabierane z naturalnego środowiska, by służyć jako zwierzęta domowe. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody klasyfikuje ten gatunek jako narażony na wyginięcie.

Małe gady mają odbudować populację

Wypuszczone do rzeki młode żółwie wykluły sięZolwie terekaje 02 na sztucznej plaży, a przez powrót do naturalnego środowiska mają odbudować populację terekajów w peruwiańskiej części Amazonii.

Na terytorium Peru znajduje się największa po Brazylii część Puszczy Amazońskiej. Naukowcy są zgodni, że ochrona ekosystemu tego lasu deszczowego, który pochłania gazy cieplarniane jest niezbędna, by uniknąć katastrofalnych zmian klimatu – przypomina agencja Reutera.

Również Polacy dbają o populację żółwi. Naukowcy z Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Kumak wypuścili na wolność 25 małych żółwi błotnych. Żółwie wykluły się z jaj, które naukowcy wykopali z pola – w takim miejscu jaja nie miały szans na przetrwanie.

W przypadku jaj zabranych z pola w okolicy Cudnoch małe wylęgły się po kilku tygodniach. W sumie było 27 małych żółwi – dwa z nich niestety wkrótce zdechły. Pozostała gromadka miała się dobrze – naukowcy karmili je żywym pokarmem akwariowym.

Siedlisko żółwia błotnego w okolicach wsi Cudnochy liczy ok. 100-150 osobników. Drugie siedlisko żółwia błotnego znajduje się w okolicach Nidzicy.

Czytaj też: Rezerwat morski wokół Galapagos powiększy się

PAP/fot.wikimedia,Fiver, der Hellseher/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023