O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Chwile grozy na Podkarpaciu. Wilk grasuje po miasteczku

wilk

Wilk spacerował w biały dzień po ulicach miejscowości Kombornia w powiecie krośnieńskim. Nagranie spacerującego zwierzęcia stało się popularne w sieci.

Weterynarze oraz leśnicy podkreślają, że jeśli dzikie zwierzę pojawia się na ulicy miasta lub miasteczka, oznacza to, że prawdopodobnie szuka pożywienia. Zwierzę zarejestrowane w Komborni prawdopodobnie wędrowało blisko ludzi w podobnym celu. Problem z dzikimi osobnikami polega na tym, że w każdej chwili mogą stać się nieobliczalne.

Bliskie spotkanie z wilkiem

Z tego powodu nie powinieneś nagle zbliżać się do wilków. Strażnicy lasów państwowych przypominają o  podstawowych zasadach. Warto o nich pamiętać.

W tym roku wilk, lub parę przedstawicieli tego gatunku już dwa razy pojawiły się w Krasnopolu. Zagryzły one psa na jednej z posesji, a obecnie stanowią zagrożenie dla zwierząt gospodarskich.

Mieszkańcy Krasnopola coraz częściej zgłaszają, że widzieli je przy innych zabudowaniach i gospodarstwach. Drapieżniki widziane były nie tylko w Krasnopolu, ale całej gminie. Pojawiły się w Krucieniszkach czy Linówku, czyli miejscach, które bezpośrednio sąsiadują z kompleksami leśnymi. Na początku roku pojawiły się także w okolicach Sejn, we wsi Bubele i Gawiniańce. Tam również doszło do zagryzienia zwierząt przydomowych.

Wilk widziany w mieście. Co robić?

Władze gminy sporządziły specjalną informacje na temat zachowania podczas spotkań z tymi dziki zwierzętami.

  1. Wilk nie może być dokarmiany przez ludzi. Spotkanie ze zwierzęciem należy zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
  2. Kiedy mieszkasz w pobliżu lasu, trzymaj resztki w hermetycznym pojemniku z pokrywką. Resztki jedzenia pozostawione na stercie obornika poza ogrodzeniem posesji, w tym kawałki mięsa i wędlin, mogą przyciągać wilki. Instalacja oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc przechowywania odpadów kuchennych może zapobiec zbliżaniu się wilków do nich.
  3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz, biwakujesz w lesie, biegasz na nartach lub robisz inne zajęcia w lesie, jesteś grzybiarzem lub zbieraczem jagód, nie zostawiaj resztek w koszach na leśnych parkingach, kempingi, kryjówki i inne miejsca wypoczynku dla turystów, nawet jeśli wydają się być wodoodporne i często są opróżniane.
  4. Jeśli jesteś fotografem lub łowcą dzikiej przyrody, nigdy nie oferuj mięsa, aby zwabić ich do kryjówek lub platform. Nie ma znaczenia, czy są to tusze martwych zwierząt dzikich, gospodarskich, czy produkty zawierające składniki mięsne, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle wyostrzonemu zmysłowi węchu, uświadamiają sobie, że to ludzie dostarczają pożywienia i mogą zacząć uważać ludzi za dostarczycieli żywności.

Czytaj również: Jan Krzysztof Ardanowski: Wilki są coraz odważniejsze

WP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023