Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Autor: Polska Agencja Prasowa 17:31:21 20-01-2022

Choroba odkleszczowa zaatakowała niedźwiadka. Trzeba było go uśpić

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu uśpiono rocznego niedźwiadka, którego zaatakowała groźna choroba odkleszczowa, anaplazmoza.

Osłabione i wycieńczone zwierzę do placówki trafiło dziesięć dni temu. Jak zaznaczył w czwartek lekarz weterynarii z przemyskiego ośrodka Jakub Kotowicz, "niedźwiadek ze względu na chorobę, która mu doskwierała, bez interwencji człowieka miał zerowe szanse na przeżycie". Niestety mimo starań lekarzy, misia nie udało się uratować. W przemyskim ośrodku leczone są ptaki i zwierzęta z całej Polski. Dominują bociany, które spędzają tam zimę. Do tej pory wśród pacjentów były cztery niedźwiedzie. Działający jako fundacja non-profit Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Utrzymuje się ze wsparcia darczyńców.

Choroba odkleszczowa zabiła niedźwiadka

Anaplazmoza to bardzo groźna choroba odkleszczowa, atakująca ludzi i liczne gatunki zwierząt.

,,Dzięki udzielonej pomocy prawdopodobieństwo powodzenia terapii przy tej chorobie wynosiło ok. 20-30 proc. Zwierzę otrzymało szansę. Niestety tym razem choroba w swoim zaawansowanym stadium okazała się silniejsza" – wyjaśnił weterynarz.

Pomimo zastosowanego leczenia – podkreślił Kotowicz – "objawy nieurologiczne nie ustępowały, a stan ogólny ostatniej nocy się pogorszył". "W związku z tym wraz z Dyrekcją Ochrony Środowiska została podjęta decyzja o humanitarnym ukróceniu cierpienia" – dodał.

Weterynarz zauważył, że "z postępującą chorobą i w pogarszającym się stanie ogólnym zwierzę nie było zdolne do normalnej egzystencji na wolności, a zapewnienie odpowiedniego dobrostanu wolnego od cierpienia niemożliwe".

Ośrodek pomaga zwierzętom od kilkudziesięciu lat

10 stycznia pracownicy nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powiadomili ośrodek, że w Teleśnicy w Bieszczadach do zabudowań podchodzi młody, około roczny niedźwiadek. Wyglądał na osłabionego i wycieńczonego. Miał kłopoty z utrzymaniem równowagi. Zataczał się. Po odłowieniu trafił do ośrodka w Przemyślu. Jego stan był poważny.

W przemyskim ośrodku leczone są ptaki i zwierzęta z całej Polski. Dominują bociany, które spędzają tam zimę. Do tej pory wśród pacjentów były cztery niedźwiedzie. Działający jako fundacja non-profit Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Utrzymuje się ze wsparcia darczyńców.

Czytaj też: Kleszcze nie odpuszczają. W 2021 r. borelioza zaatakowała w Polsce 12 427 razy

PAP/fot.fb, Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu