O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Chaszcze lepsze od uporządkowanych parków? Tak mówi badanie

Chaszcze

Chaszcze, czyli tzw. tereny zieleni nieformalnej w miastach, pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż uporządkowane parki i skwery – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Chaszcze lepsze od parków

Naukowcy porównali korzyści ekologiczne z nieużytków i parków miejskich i doszli do wniosku, iż „pozwalając przyrodzie robić swoje zyskujemy, bo gdy przychodzi do pochłaniania dwutlenku węgla, to właśnie chaszcze i chynchy wypadają korzystniej”.

Dr Edyta Łaszkiewicz z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniła, że celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy tereny zieleni nieformalnej, czyli wybrane nieużytki, odróżniają się pod względem dostarczanych usług ekosystemowych od terenów zieleni formalnej, czyli wybranych parków i skwerów miejskich.

Szczegółowe pomiary środowiskowe przeprowadzono aż dla 75 terenów zieleni zlokalizowanych w Warszawie. Zbadano ilości gromadzonej wody, pochłaniania dwutlenku węgla, różnorodność biologiczną, redukcję temperatury oraz przeprowadzono badania ankietowe dotyczące oceny atrakcyjności danego terenu przez mieszkańców.

– powiedziała Łaszkiewicz, cytowana przez portal Uniwersytetu Łódzkiego.

Uzyskane wyniki wskazują, że dla większości badanych parametrów nie ma istotnej statystycznie różnicy między parkami i skwerami a nieużytkami. Różnice pojawiają się w przypadku pochłaniania dwutlenku węgla, ale są to różnice na korzyść nieużytków. W szerszym kontekście wyniki te zachęcają do zwrócenia większej uwagi na tereny zieleni nieformalnej jako cennego – z punktu widzenia usług ekosystemowych – zasobu.

– wskazała badaczka.

Pogłębianie Wisły – Wody Polskie podpisały umowę na inwestycję

Chaszcze pochłaniają więcej dwutlenku węgla

Autorzy raportu doszli do wniosku, że prace związaneChaszcze z utrzymaniem zieleni w mieście generują ogromne koszty, zaś porównywalne korzyści można uzyskać, pozwalając przyrodzie na niekontrolowany przez człowieka rozwój, czyli zwyczajnie zezwalając na chaszcze.

Zieleń miejska oczyszcza powietrze, pochłania dwutlenek węgla, retencjonuje wodę, wychładza, a przede wszystkim umożliwia nam wypoczynek. Wydawać by się mogło, że to przede wszystkim zasługa posadzonych, odpowiednio pielęgnowanych drzew, natomiast jak wypoczywać, to głównie w parku, gdzie zainwestowano w odpowiednią infrastrukturę. My pokazujemy, że przyroda nie zna tych ograniczeń i gdy pozwolimy na jej spontaniczny rozwój… dostarczy nam korzyści porównywalnych do pielęgnowanych parków, a nierzadko nawet większych.

– wyjaśnia z kolei Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na swoim profilu na Facebooku.

Uczelnia przytoczyła również liczby, które pokazują, jak wygląda kwestia pochłaniania dwutlenku węgla w przypadku nieużytków i terenów pielęgnowanych.
Hektar zadrzewionego parku pochłania średnio - 7,7 t/ha CO2, a zadrzewiony nieużytek - 9,8 t/ha. trawniki parkowe - 3,8 t /ha a zarzucone ziołorośla - 7,0 t/ha.

– czytamy.

Uważa się, że zieleń parkowa, której koszt utrzymania to około kilku tysięcy zł/ha rocznie, jest atrakcyjniejsza dla rekreacji. Tu wyniki są równie zaskakujące bo nasi ankietowani uznali atrakcyjność parków i nieużytków podobnie. A zatem kosić, czy nie kosić? Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?

– podsumowano.

Wyniki badania mówią więc jasno: chaszcze są lepsze. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i opublikowano je w prestiżowym czasopiśmie Ecosystem Services.

samorzad.pap.pl/fot.publicdomainpictures

swiatrolnika.info 2023