Talk icon

Informacje

09-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Borzewka – niepozorny i sympatyczny chrząszcz z „kieszeniami”

Borzewka

Niewielkich rozmiarów borzewka jest jedynym przedstawicielem swego rodzaju, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ten chrząszcz z rodziny czarnuchowatych odżywia się grzybami rozwijającymi się na martwym drewnie.

Borzewka – niepozorny chrząszcz

Borzewka (Diaperis boleti) jest mykofag, czyli gatunek odżywiający się wyłącznie lub głównie strzępkami hodowanej w gnieździe lub żerowisku grzybni, podczas gdy drewno jako pokarm nie jest bezpośrednio wykorzystywane.

Do ulubionych grzybów borzewki należy żółciak siarkowy, widywano ją też na porku brzozowym, hubiaku pospolitym i pniarku obrzeżonym. Przy wyborze owocników chrząszcz kieruje się ich kondycją. Im starsze, tym większe mają powodzenie. Chrząszcze aktywne są w ciągu dnia, powoli chodzą po powierzchni grzybowych kapeluszy, zarówno od spodu, jak i po zewnętrznej stronie.

Borzewka to owad z „kieszeniami”, gdyż posiada specjalną budowę ciała służącą do przenoszenia zarodników grzybów ektosymbiotycznych (takich, które są w symbiozie z owadami) i ich wprowadzania do nowych żerowisk. Służą jej do tego mycetangia, potocznie zwane kieszeniami.

Borzewka mimo dosyć „sympatycznego” wyglądu i niewielkich rozmiarów, to wydziela zapach, który należy do wyjątkowo nieprzyjemnych. Chrząszcz ten szczególnie istotną rolę odgrywa w rozdrabnianiu i rozkładzie drewna. Dzięki przenoszeniu przez nie grzybów proces rozkładu jest znacznie przyspieszony.

Kalkulator dopłat z NFOŚiGW do programu Mój elektryk już działa

Borzewka jest bardzo pożyteczna

Borzewka zasiedla różne rodzaje mikrośrodowisk. BorzewkaPrzykładem są martwe, stojące pnie drzew, pniaki, korzenie, leżące konary i gałęzie, zawieszone pnie itp. Bierze również udział w wielu procesach, zachodzących w ekosystemie, stanowią niezbędny i niezastąpiony czynnik ekologicznej równowagi:

  • uczestniczy w rozkładzie i mineralizacji substancji organicznej,
  • ogranicza liczebność innych fagów,
  • przygotowuje miejsce do gniazdowania i ukrycia dla wielu ptaków i ssaków, niektórych innych kręgowców, a także dla szeregu gatunków bezkręgowców.

Borzewka jest dobrym pożywieniem dla ptaków oraz innych zwierząt. W ciałach mykofagów żyje wiele nicieni, pierwotniaków, grzybów, bakterii i innych. Po śmierci służą innym owadom za pokarm. Szczególnie istotną rolę odgrywają w rozdrabnianiu i rozkładzie drewna. Dzięki przenoszeniu przez nie grzybów proces rozkładu jest znacznie przyspieszony.

Puszcza Białowieska jest przykładem regionu, gdzie takich rzadkich gatunków zachowało się najwięcej, bo wskutek intensywnej gospodarki leśnej w lasach europejskich (np. Austria) usuwane są chore i martwe drzewa, co doprowadziło do zmniejszenia populacji tego typu owadów.

lasy.gov.pl/fot.wikimedia,Jerzy Strzelecki,Beentree

swiatrolnika.info 2023