PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Bociany czarne zostały już zaobrączkowane i wyruszą do Afryki

Bociany czarne zostały już zaobrączkowane i wyruszą do Afryki

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-05 06:02:32
Bociany czarne

Bociany czarne mają już obrączki - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi. Aż 19 piskląt bociana czarnego zaobrączkowano i wyposażono w lokalizatory w lasach łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych. W ubiegłym roku założono w lasach RDLP w Łodzi 15 lokalizatorów. Z Polski wyleciało 12 piskląt, w lipcu tego roku siedem z nich spędza lato w różnych częściach Europy 

Bociany czarne zaobrączkowane w aż siedmiu nadleśnictwach

Bociany czarne otrzymały obrączki w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna. Akcję przeprowadzono dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2021 r. w ramach projektu Bociany Czarne Online.

Do niektórych gniazd musieliśmy wyjeżdżać kilka razy, aby wybrać właściwy dzień na założenie loggerów. W jednym gnieździe, niestety, doszło do straty lęgu. Najprawdopodobniej kuna leśna zabiła duże pisklę z założonym GPS-em. Kuna zostawiła logger i metalową obrączkę na gnieździe, dzięki czemu urządzenie będzie mogło być wykorzystane w przyszłym roku.

– relacjonuje prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Logger to urządzenie GPS. Waży niewiele - zaledwie 19 g (bateria paluszek AA waży 25 g) i nie stanowi istotnego obciążenia dla bociana czarnego ważącego około 3000 g. Ponadto, z uwagi na niewielkie rozmiary, loggery nie przeszkadzają ptakom w ich codziennej aktywności, a pozwolą śledzić losy młodych bocianów czarnych po opuszczeniu gniazda. Urządzenia mają baterie solarne i pamięć rejestrującą ok.130 tys. pozycji GPS; są aerodynamiczne, wodoodporne i nie przeszkadzają ptakom w normalnej aktywności. Oprócz pozycji GPS odnotowują aktywność ptaków, wysokość, na jakiej lecą i temperaturę.

W 2021 r. odnaleziono na terenie łódzkich lasów kolejne, nowe gniazda bociana czarnego i dołączyły one do lokacji monitorowanych przez leśników i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego.

Truskawki najpopularniejszymi owocami w Polsce

Bociany czarne – jak wyglądało obrączkowanie w ubiegłym roku?

W ubiegłym roku założono w lasach RDLPBociany czarne obraczki w Łodzi 15 lokalizatorów, w ramach projektu Bociany Czarne Online. Z Polski wyleciało 12 piskląt, w lipcu tego roku siedem z nich spędza lato w różnych częściach Europy - po jednym na Węgrzech i Mołdawii, po dwa w Rumunii i Bułgarii.

Jeden z ptaków w Bułgarii to Finezja (wyleciała z gniazda, z którego jest prowadzona transmisja). Natomiast inny młody bocian czarny jest interesujący w obserwacji. Ptak ten po przylocie do Europy, obrał kierunek na wschód i w tej chwili znajduje się już w Rosji nad Donem, czyli 1700 km od macierzystego gniazda w Nadleśnictwa Złoczew. Ciekawe, czy jesienią ominie Morze Czarne od wschodu, lecąc do Afryki prosto na południe, czy też wybierze sobie znaną, ale znacznie dłuższą trasę i ominie Morze Czarne od zachodniej strony.

lasy.gov.pl/fot.LP,prof.Piotr Zieliński


Autor: Sebastian Wroniewski

Naukowcy: Nowy system ochrony przyrody 30x30 przyniesie wiele korzyści


Autor: Sebastian Wroniewski

KGHM Polska Miedź sfinansuje badania bocianów


Autor: Świat Rolnika

Najstarsze drzewo świata ma prawdopodobnie 5400 lat i chilijskie korzenie


BULT SMOGOWICZE