PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Bóbr w Tatrach buduje nowe żeremie

Bóbr w Tatrach buduje nowe żeremie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-21 10:42:13
Bóbr

Z obserwacji pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że bóbr zaobserwowany po raz pierwszy w sierpniu nad Morskim Okiem , szykuje się do zimy i powiększa żeremie. Jednakże Tatry to zupełnie obce środowisko dla bobra.

Nietypowe miejsce do życia

Obecność bobra była obserwowana przez przyrodników od 19 sierpnia. Wtedy budował on swoje żeremie w okolicach Czarnostawiańskiej Siklawy. Tym razem bóbr przeniósł się w rejon Dwoistej Siklawy, czyli z drugiej strony słynnego jeziora.

Ten bóbr jest dosyć sprytny, bo w tym rejonie nie ma liściastych drzew potrzebnych do budowy żeremia, ale on transportuje gałęzie z oddalonego miejsca, gdzie zorganizował sobie skład. Dalej przenosi gałęzie w miejsce docelowe, gdzie powstaje i jego dom. Niektóre gałęzie przynosi z dość odległych rejonów bo oddalonych około 50 metrów. Ścina te gałęzie na tak zwanym Półwyspie Miłości. Tam został zaobserwowany i tam wciąga gałęzie pod wodę

– powiedział PAP leśniczy z obwodu ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Przyrodnik dodał, że zwykle bóbr robi sobie podziemną norę, do której wpływa.bobr2 21 2

Pierwszy taki bóbr w historii

Podejrzewam, że w przypadku bobra z Morskiego Oka znalazł on małą szczelinę skalną i tam się zagnieździł. Tam wciąga gałęzie celem zrobienia żeremia, ale nie wiemy, jak to się skończy, bo zimy są tu przecież bardzo mroźne, a warstwa lodu na Morskim Oku przekraczanie niekiedy 1 metr i utrzymuje się dosyć długo. Jeżeli bóbr zdecyduje się zostać, to może nie przetrwać do wiosny. Trzeba mieć na uwadze, że to jest ścisły rezerwat, a przyroda musi radzić sobie sama

– wyjaśnił leśniczy.

Czytaj też: Holandia: Bobry zakłóciły ruch pociągów

Jeden bóbr był widziany przez pracowników schroniska nad Morskim Okiem, kiedy płynął wzdłuż jeziora. Nie wiadomo, czy jest ich więcej. To pierwszy w historii przypadek obserwowania bobra w rejonie wysokogórskim. W 2015 roku w Tatrach po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, na początku szlaku do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki, były też widywane w okolicach schroniska w Roztoce.

PAP/fot.pixabay.com