O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Bieszczadzkie żubry czekają na imiona. Ogłoszono konkurs z nagrodami

żubry

Nadleśnictwo Stuposiany ogłosiło konkurs z nagrodami na imiona dla żubrów. Młode żubry w tym roku przyszły na świat w pokazowej zagrodzie w Mucznem w Bieszczadach.

Zgłoszenia imion można przesyłać do 2 grudnia. Werdykt zostanie ogłoszony 6 grudnia. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nadawania imion żubrom z linii białowiesko-kaukaskiej, te muszą się zaczynać na ”Pu”. Matką młodych cieląt jest Purkawka.

Żubry czekają na imiona

Młode żubry przyszły na świat w pokazowej zagrodzie w Mucznem w Bieszczadach. Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edwarda Marszałek, "w Mucznem w tym roku urodziły się trzy cielęta".

Młoda jałówka dostała już imię Purkawka. Natomiast dwa byczki urodzone później w dalszym ciągu są bezimienne. W związku z tym Nadleśnictwo Stuposiany organizuje konkurs na imiona dla nich.

– powiedział Marszałek.

Podkreślił, że warunkiem udziału jest zaproponowanie imion męskich, rozpoczynających się od liter ”Pu".

Tak w księdze rodowodowej żubrów przyjęto ewidencję osobników linii białowiesko-kaukaskiej urodzonych w hodowlach zamkniętych, a żubry z tej linii żyją właśnie w Bieszczadach.

– wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Dodał, że leśnicy na propozycje oczekują do 2 grudnia. Werdykt zostanie ogłoszony 6 grudnia.

Propozycje należy przesyłać na adres mailowy ewelina.baran@krosno.lasy.gov.pl, a w tytule umieścić "Konkurs na imię dla żubrów".

Na wolności żyje ponad 700 żubrów

Zagroda w Mucznem zajmuje powierzchnięzubry stuposiany blisko dziewięciu hektarów. Przez jej środek przepływa potok. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami.

W Bieszczadach – według wiosennych szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – na wolności żyje ponad 700 żubrów.

W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Obecnie dziko żyją one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w naszym kraju żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.

Czytaj też: Telazjoza atakuje bieszczadzkie żubry! Czy odstrzał pomoże?

PAP/fot.Nadleśnictwo Stuposiany

swiatrolnika.info 2023