Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 29-08-2021 22:00:00

Biebrzański Park Narodowy dostanie 5 mln zł z NFOŚiGW na system przeciwpożarowy

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje swój system ochrony przeciwpożarowej unikalnych obszarów bagiennych, gdzie dochodzi do pożarów m.in. cennych przyrodniczo terenów. 5 mln zł na ten cel park otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biebrzański Park Narodowy dostanie środki

W piątek w siedzibie dyrekcji BPN w Osowcu-Twierdzy (Podlaskie) została podpisana umowa dotycząca tego dofinansowania. Realizacja projektu, do pełnego uruchomienia wszystkich jego elementów, ma potrwać ok. 2,5 roku.

Inwestycja zakłada opracowanie planu ochrony przeciwpożarowej ekosystemów na terenie tego parku, modernizację i rozbudowę systemu monitoringu w oparciu o system specjalnych kamer wraz z infrastrukturą do przesyłu obrazu i danych, będzie też system automatycznej detekcji dymu; zostaną zbudowane dwie nowe wieże (tzw. dostrzegalnie); park ma obecnie jedną taką wieżę.

Zaplanowano też np. system komunikacji pożarowej, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych, mobilnych zestawów do gaszenia pożaru, dronów (do tego kurs ich obsługi dla ośmiu osób), agregatów prądotwórczych.

Zmodernizowana będzie baza do przechowywania i ochrony sprzętu, w Goniądzu zostanie zbudowany magazyn.

Biebrzański Park Narodowy jako przykład

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślał, że parki narodowe są, jak to ujął, "strażnikami naszego dziedzictwa przyrodniczego". Zwracał uwagę, że w okresie pandemii koronawirusa stały się miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez Polaków. Przyznał, że nasilają się problemy związane ze zmianami klimatu, w przypadku Biebrzańskiego PN – susze skutkujące też pożarami.

"Chcemy oddać niezbędne środki do tego, żeby nasze parki mogły skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami. Stąd decyzja o tym, aby Biebrzański Park Narodowy był beneficjentem koperty 5 mln zł NFOŚiGW, właśnie na cele ochrony przeciwpożarowej" – mówił Kurtyka.biebrzanski park narodowy do tekstu

Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska mówiła, że ochrona przeciwpożarowa BPN to wielkie wyzwanie, biorąc pod uwagę jego obszar. Przypominała o ubiegłorocznym pożarze, z kwietnia 2020 roku – największym w historii tego parku. "Dzisiaj musimy podejmować wszelkie działania, które wspomogą pracowników parku narodowego, ale przede wszystkim jeszcze lepiej zabezpieczą naszą polską przyrodę" – powiedziała Golińska. Zwróciła uwagę, że do tego pożaru doszło po okresie suszy; mówiła że – biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne – musimy częściej liczyć się z występowaniem nagłych zjawisk pogodowych.

Biebrzański Park Narodowy będzie bezpieczny?

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślał, że system przeciwpożarowy, który Fundusz sfinansował, nastawiony będzie na prewencję i zapobieganie pożarom w BPN, choć jego częścią są też inwestycje w sprzęt do gaszenia. "Najważniejsze w takich sytuacjach jest szybkie wykrycie i lokalizacja tego ognia" – mówił, wskazując np. na system automatycznej detekcji dymu.

Dyrektor Biebrzańskiego PN Artur Wiatr powiedział, że umowa "w sposób zdecydowany" wspiera ochronę przeciwpożarową w parku. "O parku biebrzańskim zwykliśmy mówić +naj+. Największy w Polsce, największe torfowiska, największa ostoja ptactwa wodno-błotnego, największa ostoja łosia w kraju. To też park pełen wyzwań i jednym z największych bez wątpienia jest ochrona przeciwpożarowa" – mówił.

Wyraził przekonanie, że system przyczyni się do skutecznej walki z pożarami w parku. W rozmowie z PAP dodał, że kluczowe założenia projektu to szybka reakcja i prewencja, a gdy już dojdzie do pożaru - wsparcie samej akcji gaśniczej. Zwrócił uwagę na dwie wieże do całodobowego monitoringu; wraz z obecnie już istniejącą pozwolą objąć nadzorem cały teren parku. Do tego będzie to "wpięte" w system monitoringu Lasów Państwowych, ale system da też możliwość współpracy i komunikacji z innymi podmiotami, np. PSP.

Biebrzański Park Narodowym jest największym w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; akcja ratowniczo-gaśnicza bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwała osiem dni. Ogniem było objętych ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.

W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

Czytaj także: Ustawa o gruntach leśnych przykładem etatystycznego podejścia do gospodarki

PAP/fot. pixabayAutor: Polska Agencja Prasowa 08-12-2021 16:04:58

Ceny ropy spadają po raporcie o zapasach surowca w USA

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku w dół po dwóch sesjach mocnych zwyżek. Inwestorzy poznali raport o amerykańskich zapasach paliw.

Raport ten pokazał silny wzrost rezerw w Cushing, amerykańskim centrum magazynowania ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,75 USD, niżej o 0,42 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 75,25 USD za baryłkę, w dół o 0,25 proc.

Amerykański raport zmienia rynek

Opublikowany we wtorek raport branżowy Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wskazał na największy od lutego wzrost zapasów ropy w Cushing, kluczowym amerykańskim centrum składowania ropy. API podał, że zapasy ropy w Cushing wzrosły w ub. tygodniu o 2,4 mln baryłek. Zapasy benzyny zwiększyły się o 3,7 proc., a paliw destylowanych – wzrosły o 1,2 mln baryłek.

Zapasy ropy w całych Stanach Zjednoczonych spadły jednak o 3,1 mln baryłek - wynika z danych API, ale na ten wskaźnik inwestorzy nie zwracają większej uwagi. W środę oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw poda Departament Energii (DoE). W ciągu poprzednich 2 sesji ropa w USA zyskała ponad 8 proc. - zwyżkując wraz z innymi aktywami finansowym – dzięki optymizmowi inwestorów, że wariant koronawirusa Omikron raczej nie powinien zakłócić globalnego ożywienia gospodarczego.ceny ropy usa lipiec 2

Na razie dostępne dane wskazują, że Omikron nie ma znaczącego wpływu na popyt na ropę pomimo wprowadzonych ograniczeń w podróżowaniu.

Ceny ropy, a nowy szczep koronawirusa

Jak podaje FlightRadar24 liczba lotów wykonanych w ostatnim czasie w USA była taka sama jak w 2019 r. przed pandemią Covid-19. Z kolei amerykańskie autostrady są obecnie najbardziej zatłoczone od początku pandemii.

W skali globalnej liczba zarezerwowanych miejsc w liniach lotniczych w ostatnich dniach prawie się nie zmieniła - wg danych firmy OAG w ciągu tygodnia – do 6 grudnia – liczba ta spadła tylko o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Firma Baidu podaje, że ruch uliczny w Pekinie utrzymuje się na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. W stolicach krajów Europy Zachodniej przez poprzednie 12 tygodni ruch na ulicach utrzymywał się powyżej poziomów sprzed Covid – wynika zaś z danych agencji Bloomberg.

"Kluczową sprawą będzie to, ile jeszcze ograniczeń zostanie wprowadzonych w ciągu najbliższych kilku tygodni" – mówi Amrita Sen, główny analityk ds. rynków ropy w firmie doradczej Energy Aspects Ltd. Wariant Omikron pojawił się w czasie, gdy światowa gospodarka powracała do 100 mln baryłek dziennego zużycia ropy.

Czytaj również: Ceny ropy w USA nie przestają rosnąć. Wzrost o prawie 5 procent

PAP/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak 08-12-2021 15:44:51

VAT na żywność. Jest porozumienie w kwestii stawek

Podczas spotkania ECOFIN europejscy ministrowie finansów doszli do porozumienia w kwestii stawek VAT na żywność. 

Ministrowie krajów UE podczas ECOFIN osiągnęli porozumienie, co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT.  Minister Finansów Tadeusz Kościński powiedział, że ponownie zaapelował o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze na 6 miesięcy. Wśród wymienionych w piśmie produktów znalazły się m.in. ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, warzywa czy też owoce.

Porozumienie podczas ECOFIN

Wielokrotnie Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0%, w tym także na żywność. Premier Morawiecki również deklarował wdrożenie zerowych stawek VAT na żywność. Nie było to jednak możliwe w aktualnym świetle prawa, a KE na formalne wnioski derogacyjne odpowiadała negatywnie. 

Na wtorkowym spotkaniu ECOFIN ministrowie finansów osiągnęli porozumienie co do tekstu nowelizacji dyrektywy VAT. Zerowy VAT na żywność

„W ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT. Polska bierze w nich aktywny udział. Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN” – poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

Zerowy VAT na żywność – apel ministra finansów 

Minister finansów w piśmie do komisarza ds. gospodarki ponownie zaapelował o możliwość tymczasowego zastosowania 0% VAT na żywność w Polsce. Na liście wskazanych produktów znalazły się m.in.  ryby, mięso i przetwory z nich, produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, wyroby piekarnicze, przetwory ze zbóż, niektóre napoje, warzywa czy też owoce.

Minister Kościński zapowiedział, że resort podejmuje ciągle działania w celu uzyskania zgody KE.

„Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE” – mówił.

Sprawdź: Patkowski: Złożyliśmy do KE wniosek o zgodę na zerowy VAT na żywność

gov.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Michał Rybka 08-12-2021 15:12:15

Parki Narodowe czekają reformy. Rozmowy na linii Polska – Słowacja

Parki narodowe potrzebują odpowiednich reform, aby mogły zachować swoje dziedzictwo. Do tego potrzebna jest współpraca obu państw.

Takie konkluzje osiągnięto w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Tam Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody spotkała się z Michalem Kičą sekretarzem stanu w słowackim Ministerstwie Środowiska.

Strony polska i słowacka przedstawiły swoje propozycje reform

Wizyta wiceministra Kičy w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska nawiązywała do spotkania, jakie sekretarz stanu Małgorzata Golińska odbyła u w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu, z Ministrem Środowiska Republiki Słowacji. Podczas tamtej rozmowy zwrócono uwagę na fakt, że zarówno w Polsce, jak i w Słowacji prowadzone są obecnie prace dotyczące reformy funkcjonowania parków narodowych. Wyrażono obustronne zainteresowanie tym zagadnieniem i chęć zacieśnienia współpracy.parkinarodowe1 08.12

Podczas spotkania strony polska i słowacka przedstawiły główne założenia reformy funkcjonowania parków narodowych, odbyły dyskusje na ich temat oraz wymieniły się swoimi doświadczeniami.

"Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem ustawy o parkach narodowych, którego założeniem jest m.in. podkreślenie rangi parków narodowych w ochronie dziedzictwa przyrodniczego kraju, ale także ochrona dziedzictwa kulturowego". – powiedziała wiceminister Małgorzata Golińska.

„Polskie Parki Narodowe” to robocza nazwa nowego projektu

Projekt ustawy o parkach narodowych będzie zawierał rozwiązania w zakresie tworzenia parków narodowych, kładąc duży nacisk na uzyskanie przychylności społeczności lokalnych i samorządów do tej idei. W przyszłorocznym budżecie dotacja dla parków narodowych zostanie zwiększona o 45 proc. W wyniku zmiany strategii dot. zarządzania parkami narodowymi w Polsce, planuje się utworzenie nowego podmiotu o roboczej nazwie „Polskie Parki Narodowe”, który będzie obejmował Dyrekcję Polskich Parków Narodowych oraz parki narodowe.

Czytaj także: Tatrzański Park Narodowy dostał ponad 9 mln zł dotacji z NFOŚiGW

źródła: gov.pl/ fot. gov.pl

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.