O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Belgrad buduje metro. Ekolodzy twierdzą, że miasto straci dostęp do wody

ekolodzy

W poniedziałek w stolicy Serbii, w obecności protestujących mieszkańców, aktywistów i polityków opozycji, rozpoczęto budowę metra – podał dziennik "Danas".

Pierwsze wzmianki o jego budowie pojawiły się w planach rozwoju Belgradu z 1923 roku. Rozpoczęciu prac towarzyszyli protestujący ekolodzy, politycy opozycji oraz mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na zagrożenie, jakie dla zbiorników wody pitnej niesie budowa metra. Ruch Ekologiczna Rebelia przyznał, że wszystkie instytucjonalne mechanizmy obrony zbiorników wodnych zostały już wyczerpane. Zdaniem aktywistów budowa metra może pozbawić miasto wody pitnej, zanieczyszczając zbiorniki odpadami i doprowadzając w konsekwencji do ich wysuszenia.

Ekolodzy przeciwni budowie metra

Ekolodzy wskazują, że budowa metra sprawi, że miasto może stracić dostęp do wody pitnej i zanieczyścić zbiorniki wodne.

Zastępca prezydenta Belgradu Goran Vesić jest jednak zachwycony pomysłem i budowę metra określił "najważniejszym projektem miasta w XXI wieku" i wskazał, że do 2030 roku w stolicy Serbii powstaną dwie linie metra o łącznej długości 42 kilometrów.

Planujemy zakończenie prac nad pierwszą linią metra w 2028 roku.

– poinformował na Instagramie minister finansów Serbii Sinisza Mali.

Linia ma połączyć znajdującą się na zachodzie miasta dzielnicę Makisz ze wschodnim Marijevem. Linia druga, przecinając rzekę Sawę, połączy Marijevo z Beżaniją, najstarszą częścią dzielnicy Nowy Belgrad.

Metro z najnowszą technologią

Budowane metro będzie ekolodzy korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, będzie w pełni zautomatyzowane.

– dodał Sinisza Mali.

Minister podkreślił, że metro będzie częścią nowego systemu transportu publicznego Belgradu, w ramach którego planuje się również rozwój miejskiej kolei oraz rozbudowę sieci tramwajowej.

W ten sposób zbudujemy zdrowsze miasto, ponieważ ulicami będzie się poruszać mniej samochodów i autobusów.

– wyjaśnił minister finansów.

Rozpoczęciu prac towarzyszyli protestujący ekolodzy, politycy opozycji oraz mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na zagrożenie, jakie dla zbiorników wody pitnej niesie budowa metra. Ruch Ekologiczna Rebelia – inicjator demonstracji – przyznał, że wszystkie instytucjonalne mechanizmy obrony zbiorników wodnych zostały już wyczerpane. Zdaniem aktywistów budowa metra może pozbawić miasto wody pitnej, zanieczyszczając zbiorniki odpadami i doprowadzając w konsekwencji do ich wysuszenia.

Czytaj też: MHP – ukraiński producent kurczaków kontynuuje inwestycje w Serbii!

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023