O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Baza rezerwatów na Śląsku w wersji online jest już dostępna

baza rezerwatów

Baza rezerwatów na Śląsku w wersji online jest już dostępna. Można tam znaleźć informacje o tym, jak poruszać się po rezerwatach.

Katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zamieściła w internecie bazę rezerwatów dostępnych dla ruchu turystycznego. Odwiedzajacy stronę mogą tam znaleźć informacje o tym, jak poruszać się po ich terenie, nie niszcząc przyrody i nie narażając się na kary. W bazie znajduje się 30 rezerwatów. 

Baza rezerwatów w wersji online jest już dostępna

Katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zamieściła w internecie bazę 30 rezerwatów w wersji online.

„Baza rezerwatów oferuje 30 rezerwatów położonych w różnych częściach województwa. 30, bo po tylu ruch turystyczny w ogóle jest możliwy" – poinformował rzecznik dyrekcji Łukasz Zych.

Wyjaśnił, że jeżeli jakiegoś rezerwatu w tej bazie brakuje, to oznacza, iż nie został udostępniony turystom i nie wolno do niego wchodzić.

"Wszystko pogrupowaliśmy geograficznie. Przygotowaliśmy również listę alfabetyczną” – dodał.

Baza rezerwatów dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/udostepnienie-rezerwatow-przyrody.

W 2020 r. pojawiła się aplikacja Mazowieckie rezerwaty przyrody. Aplikacja obecnie prezentuje 20 mazowieckich rezerwatów, ale docelowo ma być źródłem informacji o wszystkich 189 rezerwatach znajdujących się w tym województwie. Część informacji dostępna jest w tzw. wersji domowej – można z niej skorzystać bez konieczności wychodzenia w teren. 

baza rezerwatów Śląsk

Zasady obowiązujące w rezerwatach

Rzecznik zaznaczył, że wielu turystów świadomie lub nieświadomie łamie obowiązuje zasady.

„Nie brakuje nawet takich, którzy poruszają się po rezerwatach pojazdami niedozwolonymi, spacerują z psami, schodzą ze szlaków lub wschodzą do jaskiń” – dodał.

Wśród podstawowych zasad, jakie obowiązują w rezerwatach, do których turyści mogą wejść, jest m.in. nakaz poruszania się jedynie po wyznaczonych szlakach. Nawet jeśli odchodzą od niego boczne ścieżki, nie wolno nimi iść. Należy zachowywać się cicho.

W rezerwacie nie należy zbierać grzybów czy borówek. Nie wolno też zrywać kwiatów, zbierać szyszek i niszczyć runa leśnego. Po wizycie nie powinien pozostać żaden ślad. Nie wolno śmiecić. Samochód można parkować jedynie w wyznaczonych miejscach. Nie wolno zabierać ze sobą psa. Jeśli w rezerwacie znajdują się jaskinie, prawie na pewno są one niedostępne do zwiedzania. Wejście jest niebezpieczne. W rezerwacie jurajskim nie wolno wspinać się na skały.

Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody.

Sprawdź również: Nowy rezerwat przyrody pojawi się w katowickiej dyrekcji LP

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023