O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Barczatka sosnówka – szkodnik drzewostanów sosnowych

Barczatka sosnówka

Barczatka sosnówka to prawdziwy postrach drzewostanów sosnowych. Jest to po prostu motyl z rodziny barczatkowatych, który poraża jodły, świerki i wiele innych gatunków drzew iglastych. Warto wiedzieć jak zwalczać tego szkodnika, ale także jak go rozpoznać wśród innych owadów zagrażających drzewostanom.

Barczatka sosnówka – jak rozpoznać tego szkodnika?

Barczatka sosnówka jest motylem o rozpiętości skrzydeł od 6 do około 9 cm. Problematyczne przy zdiagnozowaniu obecności tego szkodnika jest ubarwienie. Może on być bowiem jasny jak i niemal czarny. Także larwy występować mogą w różnych kolorach i osiągać nawet 9 cm długości. Larwy jednak na grzbiecie posiadają wyraźną pręgę. Na drugim i trzecim segmencie pojawiają się wyraźne granatowe przepaski, a na siódmym i ósmym segmencie plamka w kształcie litery V.

Samice składają jednorazowo około 200 jaj, których rozwój trwa około jednego tygodnia. Młode przepoczwarzają się w koronach drzew i żyją około jednego roku, choć nie zawsze. Zdarza się bowiem, że barczatka sosnówka żyje przez dwa sezony.barczatka sosnowka

Barczatka sosnówka – gdzie żeruje?

Larwy barczatki sosnówki żerują wyłącznie na sosonowych igłach (rzadziej w świerkach). W tym czasie pochłania kilka igieł. Wraz z nastaniem okresu zimowego jeszcze nierozwinięta barczatka schodzi wg głąb ściółki po to, by przezimować w pobliżu pnia drzewa. Już w lutym larwy przemieszczają się w kierunku korony drzew, gdzie żywią się pączkami, korą i igłami, których potrafią zjeść z młodych pędów nawet 900 igieł, uszkadzając szczególnie młody drzewostan.

Dla leśników barczatka jest pierwotnym szkodnikiem ilastych młodych drzewostanów. To właśnie larwy stanowią największe zagrożenie dla drzew. Na oczątku ich łupem padają wyłącznie jednoroczne igły – szczególnie ważne dla rozwoju drzew – a potem także dwuletnie. Co gorsza barczatka sosnówka występuje gradacyjnie – w obecności innego trudnego do zwalczenia szkodnika, czyli brudnicy mniszki.

Czytaj także: Barszcz sosnowskiego – jak walczyć z tą rośliną inwazyjną?

Pojawienie się tych dwóch szkodników jednocześnie, zazwyczaj prowadzi do obumierania zaatakowanych drzew w okresie kilku lat.

Barczatka sosnówka – jak zwalczać tego szkodnika?

Istnieją dwie zasadnicze metody walki. Pierwszą jest zakładanie na pień drzewa opasek z lepem, które po pierwsze pozwolą na oszacowanie skali zagrożenia, a po drugie uniemożliwią gąsienicom ponowny żer. Jeśli już jednak dojdzie do porażenia, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych takich jak Dimilin 480 S.C.

swiatrolnika.info 2023