Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Daria Wyrostkiewicz 23-06-2020 12:45:47

Polski Związek Łowiecki przeżywa desant tuż przed wyborami

Polski Związek Łowiecki

Polski Związek Łowiecki, jedna z największych organizacji na terenie naszego kraju, boryka się właśnie z intensywnymi napięciami wewnętrznymi oraz znajduje się pod stałym atakiem środowisk ekoaktywistycznych. Zarówno niuanse wewnętrzne jak i szturm z zewnątrz są wynikiem działań wielkiej polityki, która obrała sobie na cel Polski Związek Łowiecki, jego niezależność oraz finanse prywatnych osób, które tworzą Związek.

Polski Związek Łowiecki z Łowczym o prawie sięgania do kasy kół

Niedawno w należącym do Gazety Wyborczej „Dużym Formacie” ukazał się obszerny artykuł niajakich „dwóch myśliwych”, którzy kuriozalnie, ręka w rękę, w politycznej i ideologicznej zgodzie z ekoaktywistami wymieniają co bardziej krzykliwe „problemy” związane z łowiectwem. Standardowo dla tego typu spektakularnego materiału znalazło się tam wiele niedomówień albo pomieszania faktów dla stworzenia wrażenia, które jednak ma kilka precyzyjnych tez. O tezy te z pewnością rozbić się może przyszłe otwarcie ustawy prawo łowieckie niejako w duchu ostatniej nowelizacji przy okazji „Tarczy 3.0,” która daje Łowczemu Krajowemu możliwość sięgnięcia do kasy Związku i Kół Łowieckich w ramach mitycznej walki z pandemią. W tym całym galimatiasie trudno nie zauważyć, że ataki zewnętrzne często korelują z politycznymi próbami uzależnienia od siebie struktury Polskiego Związku Łowieckiego.

Desant na Polski Związek Łowiecki

Okres obecnie wzmożonych ruchów przy organizacji łowiectwa w Polsce zbiega się z kampanią prezydencką. W samym Prawie i Sprawiedliwości z podejrzliwością spogląda się na próbę desantu Solidarnej Polski na struktury Lasów Państwowych, a także Polskiego Związku Łowieckiego. Zarządy kół mające świadomość, że niedługo przydział obwodów łowieckich będzie rozdawany z klucza politycznego przerażone są możliwością takich narzędzi w rękach partii jakiegokolwiek koloru. 2600 kół w 49 Okręgach i przy 130 tysiącach członków to dla niejednego stratega politycznego nie lada kąsek. Zapomina się tylko, że specyfika tego środowiska nie da sobie tak łatwo założyć politycznej smyczy tak jakby to się wielu mogło wydawać, a większe uznanie zyskałoby umożliwienie spokojnego wykonywania gospodarki łowieckiej niż chomąto.

Łowczy chce 30 tys. zł pensji?

W czwartek 25 czerwca, na cztery dni przed wyborami prezydenckimi, obradować będzie Naczelna Rada Łowiecka (organ kontrolny w Polskim Związku Łowieckim) na tematy zaległe, zablokowane przez COVID-19, jak i bieżące. Elektryzujący dla wielu w Radzie jest fakt negocjacji kwoty pensji, której Łowczy Krajowy, Paweł Lisiak, ma oczekiwać od Związku. Według naszych informacji padła nawet kwota sięgająca ponad 30 tysięcy złotych, co jest ewenementem w ramach poprzednich umów podpisywanych przez Naczelną Radę. To aż 15 razy więcej niż zarabia obecnie! Jak mówi nasz rozmówca, członek NRŁ – „pieniądze mogłyby być i większe, ale muszą za tym iść efekty za pracę. Na chwilę obecną o sukcesach nie można wspominać nawet w żartach.”

Polski Związek Łowiecki ustawia łowczych okręgowych?

Z tego, co mówią myśliwi na różnych szczeblach swojej organizacji, panuje bardzo niskie morale, a także niechęć do działań Łowczego Krajowego. Szczególnie tam, gdzie po wizytach „czerezwyczajki” Zarządu Głównego z Łowczym na czele zarządzano kontrole w jednostkach podległych PZŁ. Dodając do tego otwarcie możliwości wysyłania swoich zgłoszeń na 49 stanowisk Łowczych Okręgowych, już obsadzonych, a także niejasności dotyczące pieniędzy Kół oraz nieeleganckich decyzji kadrowych, jak np. zwalnianie łowczych przez telefon – w terenie oraz strukturach PZŁ wrze.

Próbują wmieszać we wszystko resort Środowiska

m pzl likwidacjaPolski Związek Łowiecki próbując łagodzić spory z rolnikami, które ostatnio dość mocno wyciągane były na światło dzienne, zarządził kontrole w kilku kołach na terenie kraju. Jednym z nich jest koło z Okręgu Płockiego, w którym istotną rolę sprawuje prof. Paweł Piątkiewicz, walczący w sądzie administracyjnym o uznanie go za prezesa prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej. Dla przypomnienia dodamy, że konflikt między Prezesem NRŁ Rafałem Malcem, a Pawłem Piątkiewiczem merytorycznie zakończył Minister Woś niedługo po objęciu stanowiska, co rozwiązało impas w pracach Rady. Pikanterii dodaje fakt, że Prezes Rafał Malec stał się obecnie jedynym liderem wśród myśliwych w niezależnym jeszcze od czynników zewnętrznych ciele statutowym jakim jest Naczelna Rada Łowiecka. Na forach łowieckich, po wprowadzeniu kontroli w kole profesora Piątkiewicza, pojawiły się informacje o ruchach, które wykonał Piątkiewicz jako ten, który ponownie wszedł w łaski Ministerstwa Środowiska. Ze źródeł zbliżonych do ministerstwa środowiska, do których dotarła Redakcja SwiatRolnika.info wynika, że są to rewelacje, które nie mają podstaw w rzeczywistości i pochodzą z tego samego sztucznie wykreowanego kanału.

Solidarna Polska w PZŁ zniechęca do PiS, a więc Dudy?

Mimowolnie jednak, mianowany przez Ministra Środowiska Michała Wosia, członka Solidarnej Polski,  Łowczy Krajowy Paweł Lisiak zniechęca przed samymi wyborami całe rzesze myśliwych. A przecież walka może się toczyć o każdy głos, który Andrzejowi Dudzie jest potrzebny, nie tylko w pierwszej, ale zwłaszcza drugiej turze jeżeli do niej dojdzie. Wielu ma nadzieję, że niekorzystne zapisy w antycovidowej tarczy dotyczące pieniędzy PZŁ Prezydent Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Jak na razie trwa próba zainteresowania środowiska prezydenckiego tym tematem. W partii przewodniej Zjednoczonej Prawicy, czyli w Prawie i Sprawiedliwości, jak wspomnieliśmy, zarówno skok na instytucje w poszukiwaniu politycznego zaplecza jak i dywersyjne zagrywki zniechęcające sporą grupę społeczną o ogromnym potencjale organizacyjnym jaką są myśliwi nie jest dobrze widziany i coraz bardziej dostrzegany. Nieskuteczne działania, przeciw skuteczne do zamierzeń, w tym obszarze zauważyło także kilku posłów z Solidarnej Polski, którzy wyrażali niezadowolenie ws. działań Łowczego Lisiaka.

Czytaj także "Zwalczanie ASF – Polski Związek Łowiecki z listem do resortów""Zwalczanie ASF – Polski Związek Łowiecki z listem do resortów"

PZŁ stanie się polityczną zabawką?

Czas pokaże czy polityczne czarne chmury zbierające się nad PZŁ doprowadzą do politycznej burzy między koalicjantami. Ponad miesiąc temu był to jednak jeden z elementów, o których mówiło się w kuluarach sejmowych. W tym całym politycznym zgiełku myśliwi w terenie zadają sobie pytanie czy jest możliwość cofnięcia z równi pochyłej ich Związku oraz odbierania im samorządności w ramach społecznej organizacji, której poświęcają swój wolny czas i środki? Czy też będą już tylko pionkami na politycznej szachownicy rozgrywani w bardzo nieelegancki sposób? Czas pokaże. Paradoksalnie, te wybory mogą sporo zmienić nie tylko w Związku, ale także w polityce, która próbowała Polski Związek Łowiecki od siebie uzależnić.

Daria Wyrostkiewicz

fot. za pzlow.pl

Opublikował:
Daria Wyrostkiewicz
Author: Daria Wyrostkiewicz
O Autorze
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Polska Agencja Prasowa 03-12-2021 10:00:34

Domki dla jeży stanęły w Nadleśnictwie Skierniewice

Nadleśnictwo Skierniewice (RDLP w Łodzi) zrealizowało projekt przyrodniczy, w efekcie którego postawiono domki dla jeży.

Prawdziwe osiedle dla jeży powstało w związku z zawartą umową darowizny z Firmą LOTTE Wedel sp. z o. o. w ramach konkursu „Wedel Od Serca”. Jeżyki będą teraz mogły bezpiecznie przespać nadchodzącą zimę. Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Domki dla jeży w leśnictwie Babsk

Osiedle wyposażone jest w konstrukcję stanowiącą schronienie dla jeży w okresie snu zimowego (wykonaną z prętów żebrowanych, siatki zgrzewanej oraz maty wiklinowej) oraz w drobną infrastrukturę turystyczno-edukacyjną: tablicę edukacyjną, drewnianą ławkę z oparciem, kosz na śmieci, domki dla jeży oraz figurki ogrodowe. Z zakupionych materiałów nadleśnictwo własnym potencjałem wykonało konstrukcję stanowiącą osiedle dla jeży.

Cały obiekt znajduje się w punkcie edukacyjnym nadleśnictwa w leśnictwie Babsk i wspomagać będzie codzienne działania edukacji przyrodniczo-leśnej.

Kraków też dba o jeże

Przypomnijmy, że również na terenie Akademii Domki dla jezy Babska Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy projektu przekonują, że los tych zwierząt nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby jeże miały gdzie bezpiecznie przezimować. Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

,,To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt" – powiedziała Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.

Kiedy jeże potrzebują naszej pomocy?

• Zwierzę leży przy drodze i najprawdopodobniej uległo wypadkowi komunikacyjnemu.
• Jeż leży nieruchomo, nie reaguje na bodźce zwijaniem się w kulkę. Jest chłodny, ciężko oddychający, chwiejący się na łapkach, mający trudności w poruszaniu się, ranny wymaga interwencji.
• Jeżyk pogryziony przez psa, złapany w ogrodzenie, pułapkę lub wnyki, pocięty kosiarką, oparzony.
• Jeże, które wpadły w dół, zbiornika wodnego bez wyjścia.
• Bardzo małe jeże, których gniazdo jest splądrowane, zniszczone, a one same mogą być rozproszone w jego okolicy, często słabo reagują na bodźce (należy rozpatrzeć możliwość utraty matki).
• Jeż znaleziony w środku zimy.
• Jesienne sieroty: jeż, który przed zimą nie osiągnął 600 - 700 gramów nie ma szans na jej przeżycie bez naszej pomocy.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

• Warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty.
• Pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny).
• Pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy.
• Jeże dzięki liściom mają szansę zbudować swoje gniazdo i przetrwać zimę. Dlatego dobrze jest pozostawić lub przynajmniej ograniczyć usuwanie opadających liści w ogrodach, parkach, na trawnikach. Wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być zabójcze dla jeży, unikajmy tego.
• Walcząc z ogrodowymi szkodnikami, ślimakami zapominamy często, że wysypana substancja może być atrakcyjna również dla jeży, które niestety umierają w cierpieniu.
• W naszej strefie klimatycznej sen zimowy jeży trwa nawet 6 miesięcy. Zwierzęta, by przetrwać ten czas, muszą się gdzieś schronić. W naturalnych warunkach jeże szukają dużej sterty liści i gałęzi, usytuowanej w zacisznym, spokojnym miejscu. Chcąc pomóc jeżom, możemy przygotować dla nich domek, który będzie stanowił przytulne schronienie. Materiał na domki i ich wymoszczenie powinny być jak najbardziej naturalne ( bardziej słoma niż siano, bardziej twarde liście dębu, buku, grabu niż np. klonu).
• Wystawiona miska z wodą ważna jest przez cały rok. W czasie upałów może uratować życie. Jeże nie powinny pić mleka krowiego. Mleko jeży ma zupełnie inny jakościowy i ilościowy skład, którego nie można porównać ani do mleka krowiego krowim, kozim czy owczym, ani innego preparatu mlekopodobnego. Jeże nie tolerują laktozy, co oznacza, że nie tylko nie wytwarzają enzymu, który ją rozkłada, ale nadmierna ilość laktozy w ich jelitach powoduje tragiczne w skutkach konsekwencje ze śmiercią jeża włącznie.

Czytaj też: Jeże mają dziś swoje święto! Dziś dzień tego kolczastego drapieżnika

lasy.gov.pl/fot.LP,Kamil Czech


Autor: Emilia Gromczak 19-11-2021 18:30:09

Niedźwiedź wtargnął do sklepu, ale zamiast demolki zdezynfekował łapy

Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Niedźwiedź wtargnął do sklepu i o dziwo nie doszło do żadnej demolki. Zwierzę postanowiło zdezynfekować łapy.

Do internetu trafił film z niedźwiedziem w roli głównej. Misiek wszedł do sklepu 7-Eleven w Kalifornii, ale zamiast urządzić dziką demolkę, najpierw zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie. Klienci sklepu byli w wielkim szoku. 

Niecodzienna sytuacja w Kalifornii

Do internetu trafił hit z niedźwiedziem w roli głównej. Do niecodziennej sytuacji doszło w Kalifornii. Zwierzę weszło do sklepu  7-Eleven w Kalifornii i zadziwiło wszystkich. Zamiast urządzić demolkę, zdezynfekował łapy naciskając specjalny dozownik, a potem grzecznie stanął przy ladzie.

Ten niedźwiedź po prostu wszedł z kulturą do środka, przytrzymał drzwi i zdezynfekował ręce, czego jeszcze chcecie?!niedźwiedź sklep

– piszą żartobliwie użytkownicy TikToka, gdzie trafił ostatni przebój internetu.

Niedźwiedź hitem internetu 

Film przedstawia niecodzienną sytuację, która miała miejsce w Kalifornii. Co ciekawe, ma już ponad osiem milionów wyświetleń. Na nagraniu widać, jak do sklepu 7-Eleven w Olympic Valley próbuje dostać się niedźwiedź. Na początku zainteresował się on kubłami na śmieci, ale szybko zrezygnował i zaczął wdzierać się do środka sklepu. Nagle widzimy krzycząca kobietę, która znajduje się w zamkniętym sklepie. Jest to jej reakcja na fakt, że niedźwiedź otwiera drzwi do sklepu. Kobieta krzyczy: "Boże, on wie jak się otwiera! Idź stąd, wynocha!". Następnie zwierzę staje na dwóch łapach  tuż przy dozowniku na płyn dezynfekcyjny do rąk i zgodnie z zaleceniami pandemicznymi naciska go, uwalniając nieco płynu na łapy. Potem grzecznie staje przy ladzie.

Niedźwiedź na szczęście nie zaatakował nikogo, jednak przypominamy, że w przypadku spotkania z tym zwierzęciem w bliskiej odległości należy zachować ostrożność. Należy przede wszystkim mówić do niedźwiedzia spokojnie i łagodnie i wycofywać się powoli. Ważne jest jednak to, aby nie odwracać się do niego plecami. 

Sprawdź także: Nietypowy pojedynek na Alasce. Niedźwiedź zaatakował rowerzystę podczas jazdy

se.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa 18-11-2021 20:30:00

Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody – Sejm uchwalił nowelizację

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody. Zmienione przepisy są odpowiedzią na wezwanie Komisji Europejskiej do usunięcia uchybień legislacyjnych zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Ustawa o lasach i ochronie przyrody uchwalona 

Ustawa o lasach i ustawa ochronie przyrody zostały uchwalone przez Sejm. Za nowelizacją zagłosowało 261 posłów, przeciw było 169, od głosu wstrzymało się 6. Wcześniej posłowie odrzucili poprawki złożone przez KO i Polska 2050 dotyczące m.in. wykreślenia odstępstwa od zakazów wobec gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej, a także dodania artykułu stanowiącego, że gospodarka leśna wykonywana zgodnie z wymaganiami dobrej praktyki nie zwalnia z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Odrzucenie poprawek rekomendowała Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.ustawa o lasach nowelizacja

Nowelizacja ustaw

Nowelizacja jest odpowiedzią na wezwanie KE do usunięcia uchybień legislacyjnych polegających na niezapewnieniu odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt, zgodnie z wymogami "dyrektywy siedliskowej" i "dyrektywy ptasiej".

Nowela wprowadza m.in. wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowuje sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych, a także odległości (co najmniej 25 m) od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego, gdzie nie stosuje się cięć zupełnych. Ponadto, określa średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Czytaj także: Ustawa o lasach i ustawa o ochronie przyrody wracają do komisji

fot.pixabay.com 

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.