O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Japonia podwyższa kary pieniężne za przemyt mięsa

ASF

Grzywny za przemyt wieprzowiny i innych produktów mięsnych do Japonii zostaną podniesione przez rząd w ramach działań zapobiegających wybuchowi epidemii ASF.

ASF – wyższe kary z przemyt mięsa

Grzywny dla osób indywidualnych wzrosnąASF 024 trzykrotnie – do 3 milionów jenów (około 28 tysięcy dolarów). Grzywny dla korporacji zostaną podniesione do 50 milionów jenów (około 470 tysięcy dolarów), czyli 50 razy więcej niż obecnie.

Oczekuje się, że zmiany wejdą w życie 1 lipca.

ASF rozprzestrzenia się na kilka krajów w regionie azjatyckim. Na przykład w styczniu tego roku wybuchła epidemia tej choroby w Indiach.

Ministerstwo Rolnictwa Japonii twierdzi, że grzywny zostaną podwyższone, ponieważ nie ma skutecznej metody na walkę z tą chorobą. Ewentualny wybuch epidemii, będzie miał poważne konsekwencje dla przemysłu hodowlanego w Japonii.

Ministerstwo oświadczyło również, że rozwiesza plakaty informujące o nowych grzywnach zapobiegających rozprzestrzenianiu ASF. Dodając jednocześnie, że ​​osobom próbującym przemycić produkty mięsne do Japonii mogą się spodziewać w przyszłości odmowy wjazdu do kraju.

Działania nie ograniczają się do plakatów. Do końca marca przyszłego roku liczba psów tropiących kontrolujących produkty mięsne przewożone przez granicę wzrośnie na lotniskach i w innych obiektach do 140. To prawie trzy razy więcej niż obecnie.

Czytaj też: ASF – zasady postępowania przy ponownym zasiedlaniu chlewni

ASF – dwa wirusy uderzają w globalny rynek mięsa

Odbudowa populacji trzody chlewnej w Chinach przebiega szybciej niż oczekiwano, ale w 2020 roku spodziewany jest dalszy, znaczny spadek produkcji wieprzowiny. Sytuacja z ASF stabilizuje się w Wietnamie, ale w 2020 roku również tam spodziewana jest dalsza redukcja produkcji. Tymczasem na Filipinach choroba nadal się rozprzestrzenia. W związku z tym Chiny i Azja Południowo-Wschodnia będą nadal zwiększać import wieprzowiny, a w Chinach osiągnie on rekordowy poziom – podaje raport Rabobank.

Szacunki dotyczące utraty populacji świń w Chinach w 2019 roku wynoszą od 35% do 40%, co stanowi blisko 20% światowych zasobów trzody chlewnej. Ponadto choroba występuje nie tylko w Azji, ale także w Europie, gdzie ogniska stale występują na Ukrainie, w Bułgarii, Rumunii lub w Polsce.

W połączeniu z powikłaniami spowodowanymi kryzysem COVID-19 w zakładach przetwórczych w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, USA, Kanadzie i Brazylii, wirus ASF jest jednym z największych zagrożeń dla stabilności światowego rynku żywności.

Analitycy oczekiwali wzrostu produkcji wieprzowiny w Ameryce Północnej, Brazylii i niektórych częściach Europy, ale wybuch pandemii COVID-19 pokrzyżował te plany.

meatinfo.ru/fot.Peakpx/Piqsels

swiatrolnika.info 2023