Logo Świat Rolnika


Ekologia

pokrzywa

Pokrzywa to bardzo pożyteczny chwast

Rolnicy i właściciele działek pokrzywę zazwyczaj kojarzą z uciążliwym i nieprzyjemnie parzącym chwastem, którego trzeba się bezwzględnie pozbyć. W naszych ogrodach najczęściej spotykanym gatunkiem jest pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) i rzeczywiście na pierwszy rzut oka nie jest rośliną szczególnie reprezentatycyjną i urodziwą. Można ją jednak wykorzystać do wzmocnienia i ochrony innych roślin.

Z racji na cenne właściwości pokrzywy oraz możliwości jej zastosowania w nawożeniu i ochronie roślin, może stanowić dużą korzyść dla nas i dla naszego ogrodu. Z pokrzywy bowiem można pozyskać wartościowy nawóz oraz preparaty do ochrony roślin, takie jak gnojówka wywar oraz wyciąg. Warto dodać, że przygotowanie, któregokolwiek specyfiku nic nie kosztuje i jest zupełnie naturalne. Dlatego też, aby zrozumieć, skąd wzięło się tak szerokie zastosowanie preparatów powstałych na bazie pokrzywy, warto poznać jej właściwości.

W pokrzywie znajduje się mnóstwo witamin jak np. A, B2, C, K. Oprócz tego bogata jest w sole mineralne, także potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan i cynk. Dodatkowo zawiera w sobie chlorofil, karoten, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne i sole mineralne. Te substancje zawarte w pokrzywie wpływają doskonale na procesy rozwojowe roślin oraz na ich plonowanie i kwitnienie. Tak duża ilość składników pokarmowych i odżywczych, ma niebagatelny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka, ale również daje możliwość szerokiego zastosowania na inne rośliny uprawowe.W tym miejscu warto dodać, że młode pokrzywy nadają się do zbioru z przeznaczeniem na dalsze przetwarzanie. Rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć mają w sobie największą ilość skoncentrowanych składników mineralnych i witamin. Dlatego też, aby nie zmarnować tak cennych właściwości pokrzywy, dobrze jest poznać sposoby na jej skuteczne wykorzystanie. Zacznijmy więc od ogrodu, gdzie zastosowanie pokrzywy może przynieść najwięcej korzyści. Możemy ją bowiem użyć w postaci gnojówki, wyciągu lub wywaru do nawożenia i ochrony naszych roślin ogrodowych.Z wymienionych wyżej preparatów do najpopularniejszych należy gnojówka z pokrzywy. Aby taką przygotować potrzebny jest pojemnik, najlepiej wiadro lub beczka. W takim należy umieścić zebraną i pociętą na części pokrzywę a następnie zalać wszystko wodą. W związku z tym, że podczas procesu fermentacji płyn się pieni, to nie należy wypełniać naczynia wodą po brzegi. Tak przygotowany roztwór trzeba zostawić w pojemniku na ok. 2 - 3 tygodnie. Jednak w czasie upałów fermentacja może nawet zakończyć się po ok. tygodniu. Natomiast o zakończeniu procesów fermentacyjnych świadczy brak pienienia roztworu. Minus gotowej substancji, to nieprzyjemna woń, która wydziela się z wnętrza naczynia a także podczas stosowania gnojówki. Jednak gotowy produkt posiada dużo azotu i potasu, co wpływa na jej szerokie zastosowanie. Gotowego preparatu używa się do podlewania roślin, szczególnie tych, które mają duże wymagania pokarmowe takich jak pomidory, ogórki, różę, czy krzewy i drzewa owocowe. Oprócz tego gnojówka z pokrzywy może być stosowana jako oprysk do ochrony roślin. Zastosowanie w tym przypadku wymaga rozcieńczenia z wodą, co jest uzależnione od gatunku rośliny i oraz szkodnika czy choroby. Tak np. na mączniaka rzekomego i szarą pleśń dawkuje co dwa tygodnie się rozcieńczony roztwór w wielkości 1:10.


Wyciąg z pokrzywy jest łagodniejszą od gnojówki formą preparatu powstałego z tej rośliny. Stosuje się go bez rozcieńczenia wodą, głównie do ochrony przed szkodnikami. Wyciąg wykonuje się w proporcji 5L wody na 0,5 kg. świeżo zebranych roślin. Po zalaniu pokrzyw wodą, odstawia się pojemnik na ok. 1 dobę. Powstały w ten sposób płyn zlewa się do odpowiedniego pojemnika i opryskuje nim zapobiegawczo rośliny ogrodnicze. Preparat ten można stosować przez cały okres wegetacyjny w razie zauważenia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.


Inną formę uzyskaną z pokrzywy stanowi wywar. Ten specyfik z kolei można używać do zwalczania choroby łodyg a także zarazy ziemniaczanej na pomidorach. Wywar przygotowuje się z 0,5 kg. świeżych roślin i 5L wody. Zalaną wodą pokrzywę należy gotować przez ok. 0,5 godz. Natomiast po wystudzeniu gotowy preparat rozcieńcza się wodą w stosunku 1:5. Gotowym produktem można podlewać lub zraszać zagrożone rośliny. Wywar stosuje się najczęściej wiosną.


Oprócz przedstawionych zastosowań pokrzywa, jako świeżo zebrane ziele, doskonale nadaje się do ściółkowania roślin, a w szczególności warzyw, takich jak pomidory i ogórki. Jej bogate właściwości powodują podniesienie plonów warzyw oraz poprawę struktury gleby. Oprócz tego jest cennym składnikiem kompostu, na który można ją składować jako zielonkę a także podlewać przygotowaną wcześniej gnojówką. Składniki zawarte w pokrzywie oraz powstałej z niej gnojówce przyspieszają powstawanie kompostu i znacznie wzbogacają go w składniki pokarmowe.


Powyższe przykłady zastosowania pokrzywy pokazują, jak cenną rośliną jest ten pospolity chwast, często niepożądany przez posiadaczy działek i upraw. Wykorzystanie, któregoś z powyższych przepisów może jeszcze bardziej przekonać do tego, że gnojówka, czy wywar rzeczywiście może zrobić coś dobrego dla roślin na naszych plantacjach. Jej użycie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Na dodatek środki powstałe na bazie pokrzywy są wolne od chemii, co wpisuje się w trend ekologicznych upraw.


Kalina Brzozowska/ fot. pixaby.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

W związku z burzą, która w nocy z 23 na 24 września przeszła w okolicach Siedlec, zniszczonych zostało wi...

Marszałek Terlecki opowiedział się za zakazem, mimo tego, że wcześniej z ust kilku prominentnych politykó...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

Katastrofa hydrologiczna, jaka w tym roku dotyka rolników z większości państw członkowskich Unii Europejsk...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogra...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.