Dynia hokkaido – właśnie trwa na nią sezon! Spróbuj!

Dynia hokkaido pochodzi z Japonii i jest tam niezwykle popularna, ale to nie tam uprawia się jej najwięcej. W produkcji tej odmiany przoduje Ameryka, Nowa Zelandia czy południowa Afryka. Jesienią także i w Polskich sklepach możemy się natknąć na dynię typu hokkaido, bywa również uprawiana w naszym kraju. Co ją wyróżnia na tle pozostałych dyń?
Dynia hokkaido – charakterystyka
Jest podgatunkiem dyni olbrzymiej (cucurbita maxima) stworzonym w Japonii wraz z początkiem czasów nowożytnych, co związane było z wyprawami na kontynent Amerykański – to właśnie stamtąd przetransportowano do Japonii nasiona. Początkowo charakteryzowała się zupełnie innym wyglądem (była zielonkawa), a aktualną jej formę zawdzięczamy setkom lat pracy nad tym podgatunkiem. Dzięki temu dziś dynia hokkaido jest intensywnie pomarańczowa i bardzo zdrowa, niezależnie od tego z jaką jej odmianą mamy do czynienia – nakpopularniejsza to Uchiki Kuri. Warto mieć na uwadze, że dynia hokkaido nie jest odmianą dyni zwyczajnej, jest jej podgatunkiem – jest to bowiem powszechnie powielany błąd.
Dynia hokkaido jest niezwykle zdrowa
Dynia hokkaido osiąga małe rozmiary w porównaniu do zwykłej dyni – największe egzemplarze nie przekraczają 3 kilogramów, zwykle spotyka się takie ważące 1-2 kilogramy. Pomimo swoich małych rozmiarów, jest prawdziwą bombą witaminową – zawiera nie tylko witaminę A, ale także C i witaminy z grupy B. Im bardziej czerwony kolor skórki, tym więcej zawiera beta-katotenu, czyli prowitaminy A. Zawiera także szereg mikro i makro elementów, takich jak potas, wapń i żelazo. Dodatkowo jest bardzo bogatym źródłem błonnika pokarmowego, a jednocześnie zawiera mało sodu, który powinno się w diecie ograniczać.
czytaj także: Dynia – zachodni symbol jesieni podbija serca naszych rodaków!
Dynia hokkaido – co ją wyróżnia?
Przede wszystkim skórka – dynia hokkaido jest jadalna w całości, razem z nią. Amatorzy gotowania doceniają także to, że dynia hokkaido nie rozpada się po gotowaniu, dlatego jest chętnie wybierana do gulaszów czy innych potraw, w których pożądane są całe kawałki dyni. Jednakże sprawdzi się ona także w przypadku zupy kremu, czyli potrawy, w przypadku której zwykle korzysta się z tradycyjnej dyni. Według smakoszy dyni hokkaido, jest też ona znacznie bardziej aromatyczna niż dynia olbrzymia.
Uprawy w Polsce
W Polsce dynia hokkaido jest uprawiana raczej amatorsko, chociaż zdarza się komercyjna uprawa i konsumenci w sezonie jesiennym mogą w sklepach natrafić na egzemplarze z polskich gospodarstw. To, co wyróżnia tę dynię jeśli chodzi o przeznaczenie gospodarcze, to to, że mimo cienkiej skórki nieuszkodzone egzemplarze mogą być przechowywane bardzo długo, nawet do pół roku. Umożliwia to wykorzystanie tych dyń także jako ozdób domowych, z czego Polacy coraz częściej korzystają na fali mody na dynie, która przyszła do nas z Zachodu – zwłaszcza z Ameryki, gdzie popularne są farmy dyniowe (które są także coraz popularniejszym celem turystyki jesiennej w Polsce). Jest dodatkowo dość wdzięczna w uprawie, plenna, wymaga natomiast gleb bardzo żyznych i próchniczych, dobrego nasłonecznienia i wysokiej temperatury oscylującej wokół 20 stopni. Co prawda niższe temperatury nie uniemożliwiają całkowicie rozwoju, jednak zdecydowanie mogą obniżyć plon.
sciencemag.org/potreningu.pl/muratordom.pl/fot.pxfuel