Talk icon

Informacje

02-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Drony pomogły leśnikom w usprawnieniu prac po nawałnicy

Drony

W oszacowaniu strat po nawałnicy w Nadleśnictwie Chotyłów pomogły leśnikom drony. Teraz teren zostanie uprzątnięty z zalegających złomów i wywrotów. Nowoczesne technologie są coraz częściej wykorzystywane przez Lasy Państwowe w leśnictwie i innych dziedzinach nauki z nim związanych.

Drony pomogły oszacować szkody

Drony pomogły w oszacowaniu strat i usprawnieniu prac związanych z uprzątaniem drzewostanów po nawałnicy, która na początku lipca zniszczyła na lasy lubelskiego Nadleśnictwa Chotyłów pomogły leśnikom drony. Nawałnica, która przeszła przez okoliczne tereny wyrządziła duże szkody w leśnictwie Zabłocie, w trudno dostępnym terenie tuż przy granicy z Białorusią. Już wstępne oględziny powierzchni pohuraganowych wykazały, że będą problemy z dokładną weryfikacją rozmiaru szkód.

W wielu miejscach plątanina połamanych drzew stwarzała duże zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników nadleśnictwa, jak i zakładów usług leśnych, dlatego zrezygnowaliśmy z klasycznych szacunków brakarskich, na rzecz wykorzystania nowych technologii.

– wyjaśnia Piotr Musiał, nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów.

Na temat tego, jak skutecznie wykorzystać drony, leśnicy chotyłowscy leśnicy zdobyli wiedzę podczas szkolenia dla operatorów dronów zorganizowanego przez Nadleśnictwo Rzepin (RDLP w Szczecinie).

Przez niespełna dwa dni oglądaliśmy z powietrza teren leśnictwa Zabłocie. Specjalistyczny sprzęt wykonał wiele zdjęć w bardzo dobrej rozdzielczości. Na podstawie zebranego materiału, po konsultacjach z pracownikami Nadleśnictwa Rzepin, przygotowaliśmy specjalną ortofotomapę. Dzięki niej mogliśmy nanieść uszkodzoną powierzchnię na nasze warstwy leśne i dokonać jej precyzyjnego odwzorowania w programie geoinformatycznym, który wykorzystujemy na co dzień do przetwarzania informacji przestrzennych. Na podstawie obowiązującego planu urządzenia lasu wyliczyliśmy masę powalonego surowca, co dało nam pełny obraz klęski.

– tłumaczy nadleśniczy.

Drony pomogły w dokładnej inwentaryzacji szkód, która wykazała, że lipcowa nawałnica pochłonęła ok. 10 tys. m3 drewna obejmując swoim zasięgiem powierzchnię 158 ha, z czego ponownego odnowienia drzewostanu wymaga obszar przeszło 27 ha.

Nawałnica powaliła przede wszystkim sosny i brzozy w trzeciej klasie wieku. Większość uszkodzonych drzew to wywroty, dlatego ryzyko wystąpienia sinizny nie było tak duże jak w przypadku wiatrołomów.

– informuje Adam Bronikowski, brakarz regionalny RDLP w Lublinie.

Nasiona z Chin. Dostałeś tajemniczą paczkę? Nie otwieraj jej i spal!

Drony pomogą również w usprawnieniu prac

Drony Na terenie leśnictwa Zabłocie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Drony pomogą również w uprzątnięciu zalegających złomów i wywrotów. Pracownicy nadleśnictwa będą postępować według „Strategii postępowania na powierzchniach pohuraganowych w leśnictwie Zabłocie”, która zawiera wytyczne dotyczące zagospodarowania drewna i uproduktywnienia uszkodzonych drzewostanów, mając na względzie wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej.

Po wprowadzeniu zakaz wstępu do lasu zaczęto udrożniać drogi dojazdowe. To pozwoliło na wprowadzenie ludzi i sprzętu na zniszczone tereny oraz zabezpieczenie dojazdu dla sił gaśniczych w razie pożaru. Przy pomocy pracowników zakładu usług leśnych wyznaczono miejsca do składowania drewna i rozpoczęto zagospodarowywania surowca na najpilniejszych powierzchniach, na których zalegają najcenniejsze sortymenty.

Analizując możliwości wywozowe staramy się usprawnić proces odbioru pohuraganowego drewna. Do tej pory udało nam się uprzątnąć około tysiąc metrów sześciennych surowca. Planujemy w ciągu trzech miesięcy uporać się z najważniejszymi pracami związanymi z uprzątaniem powierzchni, a cały zalegający surowiec pozyskać do końca bieżącego roku.

– kończy nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów.

Drony są coraz częściej wykorzystywane w leśnictwie i innych dziedzinach nauki z nim związanych. Dane, które udaje się pozyskać przy ich udziale mogą być po przetworzeniu cennym źródłem informacji pomocnym w realizacji bieżących działań Lasów Państwowych, a do takich należy zaliczyć inwentaryzację szkód spowodowanych przez czynniki abiotyczne i biotyczne.

lasy.gov.pl/fot.Nadleśnictwo Chotyłów

swiatrolnika.info 2023