Talk icon

Informacje

03-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Dron wojska nakarmił i uratował pisklę sępa płowego

Dron

Wspaniała akcja izraelskich ornitologów oraz wojska. Wojskowy dron wykarmił osierocone przez matkę pisklę sępa płowego. Maluch urósł, nabrał sił i teraz opuścił gniazdo. Zdaniem ekspertów, takie podejście jest o wiele lepsze niż karmienie i wychowywanie pisklęcia w niewoli.

Dron nakarmił sępa

Na niecodzienny pomysł wpadli Izraelscy ornitolodzy, który postanowili wykarmić pisklę sępa płowego, angażując w to… wojskowy dron. Według gazety Haaretz, to pierwszy raz, gdy udało się nakarmić drapieżnika za pomocą takiej maszyny.

Młody sęp został zarejestrowany w marcu za pomocą kamer, dzięki którym ornitolodzy mogą szczegółowo badać zachowania lęgowe tych ptaków i identyfikować czynniki zagrażające ich dobrostanowi. Gniazdo znajduje się na północy Izraela, a ptak był regularnie karmiony przez swoich rodziców i rósł jak na drożdżach. Niestety, na początku czerwca samica zginęła na liniach energetycznych, a samiec chociaż nie porzucił pisklęcia, to sam nie był w stanie zapewnić mu wystarczającej ilości pożywienia.

Obserwatorzy z Israel Nature Conservation and National Parks Authority postanowili pomóc samotnemu ojcu i zaproponowali karmienie pisklęcia.. Dron do projektu dostarczyła firma XTEND, a kontrolę nad maszyną przejęły siły specjalne izraelskich sił zbrojnych (IDF).

Co parę dni dron przynosił do gniazda pożywienie wzbogacone witaminami i dodatkami do żywności i zostawiał je na półce skalnej. Ptak nie bał się maszyny i bez problemu zjadał przyniesione mu mięso. Dzięki karmieniu z drona pisklę dojrzało i nabrało sił. Wspólne działania ornitologów, wojska i ojca sępa zapewniły młodemu ptakowi pełnowartościową dietę.

Miód będzie jeszcze droższy? Dlaczego go brakuje? Jaka jest przyczyna?

Dron lepszy niż niewola

Dron Po 52 dniach od śmierci matki, pisklę opuściło gniazdo. Teraz musi nauczyć się samodzielnie znajdować pożywienie i unikać niebezpieczeństw. Naukowcy podkreślają, że dron i sztuczne karmienie znacznie zwiększyły szanse przeżycia osobnika.

Sęp płowy zamieszkuje tereny Eurazji, a także Afryki Północnej i Północno-Wschodniej. Chociaż nie jest jeszcze gatunkiem zagrożonym globalnie, w niektórych częściach świata zasięg tych ptaków jest coraz mniejszy. Winna jest działalność człowieka, a ptaki giną w wyniku kolizji z turbinami wiatrowymi i liniami energetycznymi lub stają się ofiarami przypadkowego i celowego zatrucia. W niektórych regionach na sępy poluje się w celu użycia w medycynie tradycyjnej.

Ornitolodzy próbują zatrzymać ten niepokojący trend. Dron karmiący ptaki jest pierwszym udanym tego typu projektem na świecie. Zdaniem ekspertów, takie podejście jest o wiele lepsze niż karmienie i wychowywanie pisklęcia w niewoli.

tylkoprzyroda.pl/fot.facebook/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023