Talk icon

Informacje

04-06-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Drewno energetyczne zwiększy podaż biomasy w czasie pandemii? Jest projekt dotyczący OZE

Drewno energetyczne

Projekt przewidujący czasową zmianę definicji drewna energetycznego w ustawie o OZE, by zwiększyć podaż biomasy w czasie epidemii koronawirusa, przygotowało Ministerstwo Środowiska. Drewno energetyczne ma zwiększyć podaż biomasy.

Drewno energetyczne w ustawie o OZE

W projekcie noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii przewidziano m.in., że za drewno energetyczne uznaje się: surowiec drzewny niebędący drewnem drewno energetyczne 34tartacznym i skrawanym, stanowiącym dłużyce, kłody tartaczne i skrawane oraz niebędący materiałem drzewnym powstałym w wyniku procesu celowego rozdrobnienia tego surowca drzewnego, a także produkty uboczne będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie oraz odpady, będące efektem przetworzenia surowca drzewnego, niezanieczyszczone substancjami niewystępującymi naturalnie w drewnie, zagospodarowywane zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Czytaj także: Żabka wzmocni narodowy holding spożywczy? A może Tesco? Sieci handlowe pod lupą ministerstwa!

Drewno energetyczne z przepisem epizodycznym

Przepis ten ma charakter epizodyczny i ma obowiązywać od 1 lipca 2020 r. do końca 2021 r. Jak napisał resort środowiska w uzasadnieniu do proponowanych zmian, w związku z trwającą epidemią drewno pozyskane w lasach nie jest odbierane, a jego zapasy są obecnie duże, co grozi pożarami oraz rozwojem szkodliwych owadów. Ponadto, jak napisano w uzasadnieniu

W dobie zaistniałego kryzysu wywołanego chorobą COVID–19 i brakiem zainteresowania zakupem i odbiorem drewna przez branżę drzewną oraz brakiem możliwości sprzedaży tzw. posuszowego drewna jako drewno energetyczne powodują, że Lasy Państwowe nie mogą prowadzić dalszego pozyskania drewna, a tym samym nie mogą zlecać prac dla ściśle powiązanej z lasami branży usług leśnych, na którą składają się zakłady usług leśnych.

Drewno energetyczne ważne dla Lasów Państwowych

To z kolei, uzasadnia MŚ, skutkuje stratami dla Skarbu Państwa, którego majątkiem zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, jak również przyczynia się do zatrzymania pozyskania w lasach, co może skutkować bankructwem przedsiębiorstw w branży usług leśnych. Wprowadzane przepisy mają, według MŚ, umożliwić zagospodarowanie zalegającego drewna i w konsekwencji uruchomienie prac sanitarnych związanych z pozyskaniem zasiedlonego surowca drzewnego.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023