Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Dożynki 2020 – czy nic nie przeszkadza w obchodach?

Dożynki 2020

Dożynki 2020 są z pewnością wyjątkowe - niekoniecznie w całkowicie pozytywnym tego słowa znaczeniu. To radosne święto, wieńczące najważniejszy dla rolników czas w roku na pewno musiało nieco zmienić swoją formułę i dostosować się do pandemicznej rzeczywistości. Czy realnie odczuwamy różnicę w celebrowaniu tego święta? Czy gminy i parafie są przygotowane na organizację dożynek w odpowiednim reżimie sanitarnym i z zachowaniem koniecznych zasad bezpieczeństwa?

Dożynki 2020 – czego się spodziewać?

Dożynki 2020 zapewne odbywają się z mniejszym niż dotychczas rozmachem. Nie znaczy to jednak, że rolnicy czy włodarze miast i wsi całkowicie zrezygnowali z organizacji tradycyjnych obchodów. Wiele z imprez masowych towarzyszących dożynkom zostało odwołanych, jak na przykład koncerty, ale integralne i najważniejsze części towarzyszące tej tradycji pozostały zachowane. Patronat nad uroczystościami objął sam prezydent Andrzej Duda.

czytaj także: Dożynki, czyli czas podsumowań i radości dla rolników – historia święta

Prezydent skierował do rolników list, w którym bezpośrednio dziękuje im za ich całoroczny trud, podkreślił także wagę tego święta i patriotyzm cechujący mieszkańców wsi:

Pracowita polska wieś jest zarazem ostoją gorliwego patriotyzmu. Tu pieczołowicie chroni się i pielęgnuje fundamentalne wartości, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać. Pokolenia polskich chłopów niejednokrotnie składały ofiarę krwi w obronie wolności Ojczyzny. To poświęcenie w sposób szczególny powinno być uhonorowane zwłaszcza teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i całej wojnie polsko-bolszewickiej. Nie byłoby tej historycznej wiktorii, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do naszej armii ochotników, przede wszystkim właśnie chłopów, którzy odpowiedzieli na wezwanie Premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa.

– w ten sposób podkreślił odwieczne zasługi mieszkańców polskiej wsi prezydent Andrzej Duda.

dozynki 2020 2Dożynki 2020 bez imprez plenerowych i konkursów

Dożynki 2020 bez wątpienia będą się mierzyć z ograniczeniem części artystycznej. Andrzej Sar, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, jako tamtejszy przedstawiciel organizatora dożynek ubolewa na przykład nad tym, że tegoroczne obchody nie odbędą się na lotnisku w Radawcu. Ze względu na koneczność ograniczenia liczby uczetników, zdecydowano się na organizację wydarzenia w Bełżycach, na terenie tamtejszego Centrum Kultury Fizycznej i Sportu. Ma to zapobiec przebywaniu zbyt dużej liczby osób podczas obchodów, a rozległy teren lotniska temu sprzyjał. Z podobnego założenia wychodzą inne wsie, miasta czy gminy i zmniejszają powierzchnię na jakiej odbywają się dożynki 2020 w trosce o dobro swoich mieszkańców.

Dożynki 2020 na szczęście z mszami dziękczynnymi

Dożynki 2020 nie będą na szczęście pozbawione części liturgicznej. Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński zaprosił wiernych na Diecezjalne Dożynki 30 sierpnia w Stanisławowie. Podkreślił, że należy podziękować Bożej Opatrzności za żniwa i podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do zapewnienia żywności. Wśród nich wymienia oczywiście rolników, sadowników i hodowców. Zapowiada niedzielną mszę dziękczynną i łączność modlitewną jednocześnie przekazując, że dożynki 2020 i ich celebrowanie pozostanie w tej formie, nie odbędą się bowiem wydarzenia plenerowe, a także konkurs na wieńce dożynkowe. Podobna sytuacja ma miejsce w wielu parafiach, natomiast duchowni zachęcają właśnie do modlitewnej łączności i celebrowania w niezłomnej wierze tegorocznych dożynek, z czego nie warto rezygnować!

W niedzielę w #Żurawicy XXXVII #Dożynki Archidiecezji Przemyskiej. Szczegóły poniżej:https://t.co/BKPJD2nqvt pic.twitter.com/MSAByigk1e

— Niedziela Przemyska (@NPrzemyska) August 27, 2020

prezydent.pl/ diecezja.waw.pl/ dziennikwschodni.pl/ fot. facebook (Sołectwo Rzystnowo)

swiatrolnika.info 2023