Talk icon

Informacje

16-06-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kredyty rolnicze – będą dopłaty! Komisja Europejska podjęła ważną decyzję!

Kredyty rolnicze

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła polski program wsparcia dla firm z sektora rolniczego, dotkniętych kryzysem koronawirusa. Działanie o wartości 40 mln złotych ma przyjąć formę dopłat do odsetek do kredytów. Kredyty rolnicze były już w ostatnim czasie tematem apelu KRiR.

Kredyty rolnicze – jaka wysokość pomocy?

Z komunikatu Komisji wynika, że pomoc ma być przyznana na pokrycie do 2 proc. oprocentowania pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dokredyty rolnicze ke 2 1 proc. oprocentowania pożyczek dla dużych przedsiębiorstw.

Oczekuje się, że ze wsparcia skorzysta ponad 1000 przedsiębiorstw. Celem programu jest zaspokojenie potrzeb rolników dotyczących płynności finansowej oraz pomoc w kontynuowaniu przez nich działalności w trakcie i po epidemii.

KE uznała, że polskie działanie jest zgodne z tymczasowymi ramami prawnymi dotyczącymi pomocy publicznej w czasie kryzysu z koronawirusem. Pomoc nie przekroczy 100 tys. euro na przedsiębiorstwo, a program będzie realizowany do końca tego roku. Kredyty rolnicze były tematem jednego z ostatnich apeli Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Czytaj także: Zielony Ład – kto za to zapłaci? Hecht: rolnictwo europejskie będzie jak skansen

Kredyty rolnicze także ze wsparciem ministerstwa

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy w sprawie finansowania instrumentu finansowego w Formie Gwarancji Rolnych. Na tej podstawie banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą zawierać umowy, których przedmiotem będą udzielały preferencyjne kredyty obrotowe dla producentów rolnym i podmiotów prowadzących przetwórstwo rolno-spożywcze, w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

– czytamy w komunikacie Ministerstwa

W dobie pandemii, kiedy to większość sektora rolno-spożywczego znajduje się w głębokim kryzysie, te rozwiązania mogą stanowić realną pomoc. Preferencyjne obrotowe kredyty rolnicze pozwolą najpewniej częściowo rozłożyć w czasie straty poniesione przez gospodarstwa. Co ważne, wsparciem objęci będą zarówno producenci rolni jak i sektor przetwórstwa. Pozwoli to zachować ciągłość łańcucha handlowego.

Preferencyjne rolnicze kredyty obrotowe z dopłatą i gwarancją spłaty!

Preferencyjne obrotowe kredyty rolnicze na finansowanie bieżącej działalności, oprócz stosowania 2% dopłat do ich oprocentowania, będą miały gwarancję spłaty. Dopłaty do oprocentowania i gwarancje spłaty kredytów obrotowych będą finansowane z Funduszu Gwarancji Rolnych, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

– informuje resort w swoim komunikacie.

Okres wsparcia w dopłatach do oprocentowania, który obejmie rolników i przetwórców wynosi 12 miesięcy, począwszy do daty podpisania umowy kredytowej. Po tym czasie płatność oprocentowania w pełnej kwocie spoczywać będzie już na kredytobiorcy.

Gwarancja spłaty jaką objęte zostały kredyty rolnicze będzie obejmowała maksymalny okres 39 miesięcy (okres spłaty kredytu 36 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu odnawialnego oraz 51 miesięcy (okres spłaty kredytu 48 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu nieodnawialnego. Preferencyjne kredyty obrotowe dla rolników będą udzielane do 31 grudnia 2020 roku.

PAP/mrirw/for. freepik

 

swiatrolnika.info 2023