Talk icon

Informacje

17-06-2020

Autor: Emilia Gromczak

Pilne! Dotacje przedmiotowe na walkę z agrofagami kwarantannowymi

Dotacje przedmiotowe na walkę z agrofagami

Dotacje przedmiotowe obejmują wsparcie finansowe w przypadku pojawienia się w gospodarstwie agrofagów kwarantannowych. Pieniądze mogą pokryć poniesione straty lub koszty zwalczania tych szkodników. W 2019 r. zostało złożonych 10 wniosków, a całkowita pula finansowa wsparcia wyniosła ponad 2 mln zł.

Dotacje przedmiotowe

Jeśli w gospodarstwie pojawią się agrofagi kwarantannowe to rolnik może starać się u dotacje przedmiotowe. Środki te mogą pokryć straty w uprawach spowodowane przez szkodniki lub sfinansować zabiegi zapobiegawcze. Pieniądze mogą zostać wydane w związku z pojawieniem się bakterii Clavibacter sepedonicus (powoduje bakteriozę pierścieniową ziemniaka) oraz bakterii Ralstonia solanacearu (sprawca śluzaka). O pomoc można również ubiegać uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka lub na ziemniaki inne niż sadzeniaki lub wirusa wrzecionowatości bulw ziemniaka w przypadku uprawy ziemniaków z przeznaczeniem na sadzeniaki ziemniaka. Jeśli pojawia się podejrzenie o wystąpieniu agrofagów kwarantannowych, to dotacje mogą sfinansować zabiegi zwalczające szkodniki np. zabiegi ze środkiem ochrony roślin, odkażanie przedmiotów, produkty biobójcze. Środki pochodzą z budżetu państwa.

Przeczytaj również: Kredyty rolnicze – będą dopłaty! Komisja Europejska podjęła ważną decyzję!

Gdzie złożyć wniosek o wsparcie?

Aby starać się o dotacje przedmiotowe należy złożyć wniosek przez wojewódzkiego inspektora do Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

WOJEWÓDZCY INSPEKTORZYDotacje przedmiotowe

WIORiN Wrocław

WIORiN Bydgoszcz

WIORiN Lublin

WIORiN Gorzów Wielkopolski

WIORiN Łódź

WIORiN Kraków

WIORiN Warszawa

WIORiN Opole

WIORiN Rzeszów

WIORiN Białystok

WIORiN Gdańsk

WIORiN Katowice

WIORiN Kielce

WIORiN Olsztyn

WIORiN Poznań

WIORiN Koszalin

W 2019 r. złożono 10 wniosków. Dotacje przedmiotowe wyniosły ponad 2 mln zł.

Bakterioza pierścieniowa ziemniaka

W związku z pojawieniem się bakterii Clavibacter sepedonicus, która powoduję ona bakteriozę pierścieniową ziemniaka można starać się o dotacje przedmiotowe. Bakteria jest najczęściej przenoszona z zakażonymi sadzeniakami lub przez porażone bulwy. Jeśli chodzi o zwalczanie choroby, to należy skupić się na profilaktyce.Dodatkowe ważne działania zapobiegawcze to m.in. zaprzestanie krojenia bulw przeznaczonych do sadzenia czy unikanie uszkodzeń mechanicznych ziemniaków podczas zabiegów.

Z ostatniej chwili: Pilne! Burmistrz Drobina zginął podczas wykonywania prac rolniczych! Przygniótł go opryskiwacz

 

piorin.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023