Talk icon

Informacje

27-01-2020

Autor: Piotr Pałys

Unijna dotacja. 100 tysięcy dla hodowców na ochronę wód przed azotanami. [ARiMR]

Unijna dotacja. 100 tysięcy dla hodowców na ochronę wód przed azotanami. [ARiMR]

Nie przegapmy takiej okazji. Jutro kończy się termin składania wniosków na dotację. Czy nie warto schylić się po pieniądze leżące na ulicy? Mowa o 100 tys. zł na ochronę wód przed azotanami. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - ARiMR]. Nowy zbiornik? Tylko z dotacją!

Z funduszy UE polski ARiMR będzie dotował hodowców by chronić wody przed azotanami

To ostatni dzwonek dla tych rolników, którzy planują inwestycje związane z przebudową lub instalacją nowego zbiornika na organiczne nawozy płynne, by wystąpić z wnioskiem o finansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Są one przypisane do programu, który ma chronić nasze wody gruntowe przed azotanami. Sto tysięcy złotych może pokryć znaczną część kwoty przeznaczonej na tego typu działania. W grę wchodzą takie rozwiązania, jak np. płyta obornicka, a więc te które lepiej służą środowisku, choćby aplikator doglebowy przeznaczony do wozu asenizacyjnego.

Wnioski przyjmuje ARiMR tylko do dnia 28 stycznia 2020 roku, a więc pozostała jedynie chwila na ich składanie. Można je złożyć osobiście oraz przez upoważnioną osobą pocztową przesyłką rejestrowaną, która posiada stempel pocztowy z datą do 28 bm. Istnieje również możliwość złożenia „papierów” w biurze powiatowym właściwym ze względu na oddział regionalny. Wnioski o dotacje będą poddane ocenie punktowej, a suma uzyskanych punktów zdecyduje o kolejności przyznanych grantów.

Kto może otrzymać dotację ARiMR na zbiorniki?

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są zwierzęta gospodarskie. Automatycznemu wykluczeniu z dopłat podlegają farmy, w których chów i hodowla przekracza 40 tysięcy stanowisk dla drobiu, 2 tysiące stanowisk dla świń powyżej 30 kilogramów oraz powyżej 750 stanowisk dla macior.

Dotacja to refundacja

Pomoc będzie polegała na częściowej refundacji (do 60 procent) kosztów kwalifikowanych, które na inwestycję poniósł młody gospodarz oraz do 50 procent kosztów dla pozostałych rolników. W ramach wsparcia można wybudować: zbiorniki na gnojownicę, płyty obornikowe lub na kiszonkę oraz zakupić nowe maszyny do aplikacji nawozów płynnych

Źródło: agrofakt.pl\PP
Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023