Talk icon

Informacje

24-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Doradca rolny – jak zgodnie z prawem rozwiązać z nim umowę?

Doradca rolny

Doradca rolny pomaga rolnikom w kontakcie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadząc ich kwestie biznesowe. Jednakże nie z każdej pomocy rolnicy są zadowoleni. Umowa jaką zawiera się z doradcą ma charaktery cywilnoprawny i jej rozwiązanie może wiązać się z różnymi konsekwencjami opisanymi w artykule poniżej.

Doradca rolny, a zawarta z nim umowa cywilnoprawna

Rolnicy często powierzają swój kontakt z ARiMR doradcom, którzy prowadzą swoje działalności gospodarcze. Jednakże nie każdy doradca rolny okazuje się satysfakcjonujący na stopie biznesowej, dlatego też rolnicy chcą umowy rozwiązać i wtedy właśnie napotykają kilka problemów prawnych. Powyższa umowa ma formę cywilnoprawnego stosunku. Opierając się na ogólnych zasadach prawa można ją wypowiedzieć w każdym dowolnym momencie przez każdą ze stron. Wyjątek stanowią zawarte w umowie klauzule, które mogą określać sytuację, w których to do tego wypowiedzenia może dojść.olej rzepakowy pole

Doradca rolny –odstąpienie od umowy zlecenia

Odstąpienie od umowy cywilnoprawnej, a jej wypowiedzenie nie są tożsame. Odstąpienie zdefiniowane jest między innymi w art. 395 KC, który stanowi, że można zastrzec dla jednej lub obu stron możliwość odstąpienia od umowy w ciągu oznaczonego terminu. Jeżeli któraś ze stron, na przykład doradca prawny lub rolnik chciałaby skorzystać z tej klauzuli musi złożyć oświadczenie woli drugiej stronie, a umowę uznaje się za nieważną, zaś wszystkie świadczenia ulegają zwrotowi, a poniesione koszty wyrównane na poziomie adekwatnym do wynagrodzenia.

Czytaj także: Owoce i warzywa – postrzeganie ich jako dodatek to błąd

Doradca rolny –wypowiedzenie umowy zlecenie

Charakterystyka wypowiedzenia umowy cywilnoprawnej zawarta jest w art. 746 KC. Świadczy ono o uprawnieniu dającym możliwość wypowiedzenia umowy przez osobę, która dała zlecenie w każdym czasie. W takiej sytuacji zleceniodawca (rolnik) musi zwrócić zleceniobiorcy (doradca prawny), poniesione koszty, jeżeli zostały takie poczynione w celu należytego wykonania zlecenia, a co więcej należy pokryć część wynagrodzenia, które odpowiadałoby równowartości włożonej dotychczas pracy.

Doradca rolny – podsumowanie czynności rozwiązujących umowę

Rozwiązanie umowy cywilnoprawnej zawartej z doradcą rolnym może dokonać jedynie przyjmujący zlecenie. Jeżeli wypowiedzenie nastąpi bez konkretnego powodu, zleceniobiorcy przysługuje odszkodowanie. Umowa, w której stronami są rolnik i doradca rolny może być wypowiedziana w oparciu o utratę zaufania do zleceniobiorcy, co wiąże się z brakiem konieczności naprawienia szkody, którą mógł ponieść zleceniobiorca. Umowa w powyższej sytuacji zostaje rozwiązana z chwilą doręczenia wypowiedzenia

Źródło: wir.gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023