Talk icon

Informacje

20-01-2020

Autor: Daria Przeworska

Dopłaty obszarowe dla osób faktycznie uprawiających grunty rolne

Dopłaty obszarowe dla osób faktycznie uprawiających grunty rolne

Krajowa Rada Izb Rolniczych postuluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o powiązanie dopłat obszarowych z faktycznie wykonywaną działalnością rolniczą.

Zdaniem samorządu rolniczego brak takich przepisów powoduje, że dopłaty pobierają osoby będące właścicielem lub posiadaczem użytków rolnych albo przy braku posiadacza – osoby postronne. Apel dotyczy m.in. działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Innymi słowy KRIR skrytykowała dopłaty obszarowe dla rolników, którzy nigdy nie byli rolnikami i nie uprawiali gruntów rolnych.

W ocenie KRIR rodzi to liczne konflikty na wsi, w szczególności w zakresie dzierżaw gruntów rolnych.  Dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna skutecznie weryfikować osoby pobierające dopłaty pod kątem faktycznego wykonywania na gruncie działalności rolniczej.

Dopłaty obszarowe dla prawdziwych rolników powinny wykluczać pozorantów. Tak twierdzą samorządowcy rolniczy.

- Stan prawny zakłada, że płatności przysługują osobie faktycznie prowadzącej gospodarstwo rolne, jednak praktyka pokazuje, że z powodu głodu ziemni powszechna jest bezumowna dzierżawa, której konsekwencją jest to, że płatności pobiera osoba posiadająca grunt rolny, a nie faktycznie uprawiająca ziemię. Następstwem takiego stanu jest brak uprawnień dzierżawcy do dopłat z tytułu paliwa rolniczego, niemożliwość zawarcia umowy ubezpieczenia i uzyskania odszkodowania w wypadku suszy. Zafałszowane są również wyniki spisu rolnego, które wykazują większą ilość gospodarstw niż rzeczywiście funkcjonuje

– informuje KRIR.

Izby rolnicze wnioskują też o wprowadzenie pojęcia rolnika aktywnego.

Aktywny rolnik miały funkcjonować w celu ograniczenia prowadzenia fikcyjnych gospodarstw i zapewnienie, że pomoc będzie przeznaczona dla osób, które faktycznie użytkują grunty.

 

swiatrolnika.info 2023